Gość
Co pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Ból kręgosłupa jest tak powszechnym zjawiskiem, że doświadcza go niemal 100 proc. dorosłej populacji. Na szczęście większość bólów nie wymaga specjalnego leczenia. Zwykłe leki przeciwbólowe oraz odpoczynek pomagają w większości przypadków, a potrafi zaordynować je (leki) lekarz pierwszego kontaktu. Chorego wysyła się zwykle na rehabilitację (masaże, prądy, laser, itd.) - jeśli to nie pomaga wykonujemy badania diagnostyczne, które pozwolą nam znaleźć konkretną przyczynę. Wtedy leczenie wchodzi w fazę specjalistyczną, może okazać się, że potrzeba będzie interwencja chirurga. Jeżeli bóle są nieustępliwe pomimo leczenia chorego trzeba skierować do lekarza specjalisty na dalszą diagnostykę.
Gość
Czego nie wolno robić przy dyskopatii lędźwiowej?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Dyskopatia jest tak ogólnym terminem, który niewiele mówi co dolega choremu. Jeśli jest to dyskopatia charakteryzująca się zwykłym bólem krzyża to chory nie powinien odrzucać aktywności fizycznej, jeśli zaś jest to d. powodująca, że każdy większy wysiłek kończy się bólem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, to wtedy chory powinien poddać się szczegółowej diagnostyce. Przy zwykłym bólu (z wiadomością, że chory nie ma patologii) to nie wolno ograniczać ruchu u pacjenta. Kręgosłup kocha ruch i dzięki niemu może utrzymywać się w dobrej formie.
Gość
Często cierpię na ból kręgosłupa między łopatkami. Co robić?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Ból między łopatkami może pochodzić nie z kręgosłupa piersiowego, ale z szyjnego. Jeśli pacjent z tego powodu jeszcze nie odwiedził lekarza pierwszego kontaktu to powinien to uczynić. Jeśli już odwiedził lekarza i miał leczenie łączenie z rehabilitacją, to należy wykonać szczegółową diagnostykę. Pacjent powinien poprosić lekarza o skierowanie do specjalisty.
Gość
Jakie są objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
To mogą być bóle karku promieniujące między łopatki lub do jednej łopatki, do potylicy, w poważniejszych przypadkach bóle promieniują wzdłuż kończyny górnej (czasem do ramienia, a czasem nawet do palców ręki), mogą im towarzyszyć objawy czuciowe typu mrowienie, drętwienie. Ból promieniujący od karku do barku nazywamy rwą ramienną lub barkową. Mogą być to objawy zwyrodnienia i chory może mieć w badaniu pełno zmian zwyrodnieniowych i nie czuć bólu, ale są i tacy, którzy nie mają dużych zmian, a mają spore bóle. Gdyby wykonać badania 100 osobom nie mającym żadnych bóli kręgosłupa to okaże się, że każdy ma zmiany, a im osoba starsza, tym tych zmian więcej. Nie zawsze zmiany zwyrodnieniowe dają dolegliwości bólowe.
Gość
Dzień dobry Panie Doktorze czy takimi implantami, drutami można leczyć kręgozmyk u 15 letniej dziewczynki?. Lekarz ortopeda narazie nas uspakaja że kręgozmyk jest 1 stopnia ale ja mama martwię się jak będzie w przyszłości np z ciążą
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
W leczeniu kręgozmyku stosuje się implanty podobne do tych, które pani widziała w programie z dzisiaj. To, czy córkę należy operować teraz czy później zależy od kilku rzeczy. Uczuliłbym na dwie: czy dziewczynka ma dolegliwości (może nie mieć). Jeśli ma i są one na tyle dokuczliwe, że zaburzają jej normalne funkcjonowanie, to warto to operować. Jeśli nie ma dolegliwości to należy obserwować, ale robić kontrole kręgosłupa, gdyż taki kręgozmyk może ulec powiększeniu i wtedy lepiej jest zoperować wcześniej niż później,na wypadek gdyby miał stać się większy.
Gość
Dobry wieczór, Co zrobić przy przewlekłej rwie kulszowej?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Jeżeli jest to rwa przewlekła i utrudnia ona choremu normalne funkcjonowanie to warto pomyśleć o operacji. Operacja wchodzi w grę jeśli w badaniach ustali się dokładnego winowajcę rwy kulszowej. Mogą to być różne patologie: dysku, stawów międzykręgowych, deformacje kręgosłupa, zwężenia kanału kręgowego, itd. Zasada jest prosta - zoperować można każdą patologię kręgosłupa od niedużej po poważną, to chory musi się określić, czy chce się operować. Jeśli pacjentowi bardzo dokuczają bóle to może poddać się operacji - możliwość leczenia chirurgicznego istnieje zawsze. Pacjenci, którym te bóle nie przeszkadzają zbytnio mogą brać leki i poddawać się rehabilitacji. Jeżeli chory uważa, że wyczerpał wszystkie możliwości leczenia zachowawczego to następnym krokiem może być rozmowa z chirurgiem na temat operacji i po przedstawieniu choremu za i przeciw, korzyści i ryzyk operacji chory może podjąć decyzję.
Gość
Często w nocy odczuwam ból kręgosłupa piersiowego - jaka może być tego przyczyna?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Jeżeli jest to ból, który pojawił się niedawno i jest tylko w nocy, chory powinien się zgłosić bez zwłoki do swojego lekarza. Natomiast jeśli są to bóle dolegające od lat i wiadomo, że pacjent był już z tego powodu diagnozowany i nic poważnego się nie działo, nie ma tam poważnej przyczyny to (jeśli lekarz pierwszego kontaktu jest bezradny) pacjent powinien poprosić o skierowanie do specjalisty. Bóle nocne kręgosłupa zawsze są niepokojące, że wymagają szybkiej konsultacji u lekarza.
Gość
Czy osoba na wózku inwalidzkim z przerwanym rdzeniem kregowywm mająca przewlekły ból ma szansę na wszczepienie stymulatora? Dodam że leczenie farmaceutyczne jest już najwyższe jakie może być i nic nie pomaga .
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Tak, taką osobę można skonsultować pod kątem założenia stymulatora rdzeniowego bólu i warto takiej porady zasięgnąć.
Gość
Witam,potrzebuje pomocy,mam 43 lata i jestem po 5 operacjach na l4 l5,300 dni w roku chodzę z bólem lub z uczuciem zdretwienia stopy.
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Proponuję, żeby w ośrodku, gdzie był pan operowany, dopytał lekarzy, czy widzą szansę dalszego leczenia chirurgicznego. Jeśli nie to pacjent może być kandydatem do założenia stymulatora rdzeniowego bólu pod pewnymi warunkami, które można ustalić w czasie konsultacji ze specjalistą, który zajmuje się właśnie stymulacją rdzenia kręgowego.
Gość
Sporadycznie dopada mnie ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha - czy to coś groźnego?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Trudno odpowiadać na pytania medyczne nie mając przed sobą chorego i jego badań. Czy sprawa jest poważna, czy nie to sprawa dyskusyjna. Jeśli pan miewa sporadycznie takie bóle kręgosłupa promieniujące do brzucha warto sprawdzić czy nie jest przypadkiem na odwrót - bóle brzucha rozchodzą się do kręgosłupa. To robi wielką różnicę. Ból kręgosłupa rzadko promieniuje do brzucha. W chorobach np. trzustki czy nerek może pojawić się złudne wrażenie, że chorego boli kręgosłup. Ból, który pan opisuje jest bardzo nietypowy, dlatego zdecydowanie warto zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu.
Gość
Co może oznaczać ból kręgosłupa rano po nocy?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Ból po nocy może mieć wiele różnych przyczyn. Zawsze myślimy o przyczynach spotykanych najczęściej, dopiero potem myślimy o patologiach kręgosłupa. Ból po nocy może być spowodowany używaniem nieprawidłowego materaca, może być obecny w chorobach reumatoidalnych, może być objawem zwykłego zwyrodnienia kręgosłupa, które zaczyna się po spoczynku nocnym dlatego, że chory nie używa właściwego materaca.
Gość
Mam 43 lata i w wieku 7 lat już miałam skrzywienie kręgosłupa nosiłam gorsety do 19 roku życia. Skrzywienie moje to prawie 40 stopni. Czy jest możliwość w moim przypadku operacji. Czy warto narażać się na ból po operacji.Teraz też boli cały czas ale już się do tego przyzwyczaiłam.
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Jeżeli pacjentka daje sobie radę z deformacją kręgosłupa, co wynika z Pani wypowiedzi, to nie trzeba operować kręgosłupa. Gdyby jednak w przyszłości bóle kręgosłupa stały się bardzo dokuczliwe z powodu tego skrzywienia (na tyle, że będą utrudniały normalne funkcjonowanie) to warto rozważyć wtedy operację.
Gość
Czy rwący ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do pośladka to objaw rwy kulszowej?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Rwą kulszową nazywamy każdy ból, który z okolicy kręgosłupa promieniuje przez pośladek wzdłuż kończyny dolnej. Ten ból może promieniować tylko do uda, a czasem nawet do łydki lub palców stopy. Przyczyn takiego bólu jest wiele. Może go powodować przepuklina dysku, staw międzykręgowy, stenoza czyli zwężenie kanału kręgowego oraz kilka innych patologii. Żeby określić co powoduje rwę kulszową należy wykonać szczegółowe badania diagnostyczne (idealnym badaniem jest rezonans magnetyczny kręgosłupa).
Gość
Niekiedy dopada mnie w nocy ból kręgosłupa lędźwiowego, do tego stopnia, że się wybudzam. Do rana ból przechodzi. Jakie badania powinnam zrobić?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Trzeba rozpocząć od RTG kręgosłupa. Jeśli wykaże ono jakaś patologię, wtedy należy wykonać dokładniejsze badania - tomografię lub rezonans magnetyczny. Szczegółowe badania diagnostyczne wykonujemy wówczas, gdy dolegliwości są oporne na leczenie zachowawcze, czyli leki przeciwbólowe i rehabilitację. Badanie takie jak zwykłe zdjęcie rentgenowskie może zlecić każdy lekarz pierwszego kontaktu. Dokładniejsze badania zleca specjalista, do którego pacjenta wysyła lekarz pierwszego kontaktu.
Gość
Czasem odczuwam ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu. Czy może być to objaw zwyrodnienia?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Może być to objaw zwyrodnienia, ale może być też to objaw zwykłego przeciążenia kręgosłupa. Ustalenie dokładnej przyczyny wiąże się ze szczegółową diagnostyką, którą warto wdrożyć jeżeli ten problem, o którym pan pisze, jest dokuczliwy. Jeśli tak nie jest to sprawa nie wymaga wnikliwej analizy.
Gość
Czy zwyrodnienie kręgosłupa może być dziedziczone?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg
Nie są mi znane jakiekolwiek badania potwierdzające genetyczne dziedziczenie zwyrodnienia. Rodzinne występowanie zwyrodnienia kręgosłupa może wskazywać na skłonności do zwyrodnień kręgosłupa i bólów krzyża, ale nie ma badań, które określają geny odpowiedzialne za takie schorzenia. Nie udowodniono bezpośredniego dziedziczenia genetycznego takiego jak np. w hemofilii czy zespole Downa.