Gość
Czy uszkodzenie barku zawsze wiążę z przeprowadzeniem zabiegu operacyjnego?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Do operacji barku kwalifikowana jest mniej niż 1/3 pacjentów. Mamy bardzo szerokie spektrum zabiegów rehabilitacyjnych.
Gość
Witam. Panie doktorze, mam 54 lata i od dłuższego czasu mam bóle barku który promieniuje do dłoni i od jakiegoś czasu się nasila, przechodziłem rehabilitację ale nie ma większej poprawy. Zrobiłem badanie RTG barku w którym to wyszło że "dyskretne zmiany wytwórcze w zakresie guzka większego kości ramiennej" . Proszę o poradę.
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Proponuję USG u ortopedy i dokładniejsze badanie kliniczne. Prawdopodobnie Pana dolegliwości są związane z układem mięśniowym, co nie będzie widoczne w badaniu RTG.
Gość
Miałem operowane kolano i chciałbym wrócić do sportu (wcześniej trochę biegałem i jeździłem na rowerze). Od czego powinien zacząć? Jak często mogę trenować?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Położyłbym nacisk na rehabilitację, odbudowę siły mięśniowej i stabilizację stawu. Przed powrotem do sportu proponuję kilka testów wydolnościowych. Jeśli kolano będzie zachowywało się normalnie można powrócić do treningów.
Gość
Dobry wieczór. Panie dr czy przy zapaleniu stawu krzyżowo-biodrowego jest konieczność operacji na kręgosłup. Pytam w imieniu męża, ponieważ mąż ma 2 przepukliny na kręgosłupie. Wg lekarza ma rwe kulszową. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego i dyskopatia to dwie różne choroby. Proponuję zwrócić się do ortopedy w celu dokładniejszej diagnostyki, np. MRI i wówczas rozpocząć odpowiednie leczenie do zdiagnozowanej choroby.
Gość
Dzień dobry, jestem po wypadku rowerowym. Złamany obojczyk i zwichnięcie stawu barkowego II stopnia. Obojczyk został skręcony z płytką i jest ok, ale bark mnie nadal męczy po zachowawczym leczeniu. Czy warto operować? I czy jest szansa wrócić do poprzedniej ruchomości stawu? Jakie inne opcje? Jerzy
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Najpierw musi zostać wygojony obojczyk i musi Pan przejść cykl rehabilitacji stawu ramiennego trwający co najmniej około 6 tygodni. II stopień uszkodzenia stawu barkowo-obojczykowego nie wymaga leczenia operacyjnego. Większości chorych po tego typu urazie udaje się powrócić do sportu.
Gość
Od 18 lat choruję na RZS. Mam 3 endoprotezy 2 kolanowe i 1 biodrowa. Mam stabilizację odcinka szyjnego od 2013 r. Teraz mam bardzo duży problem z barkami. Czy tego typu endoprotezę, można zastosować w wieku 62 lat i przy tej postępującej chorobie? Dziękuję za odp. Katarzyna
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Najczęściej u chorych z RZS zakładamy protezy całkowite, co jest związane ze słabą jakością mięśni. Przy czym te protezy nie są w niczym gorsze dla tego typu schorzenia.
Gość
Witam, moja mama kilka miesięcy temu uległa wypadkowi w pracy. Upadła na ziemie przygniatajac rękę. Rezonans magnetyczny wykazal drobne prawdopodobnie awulsyjne uszkodzenie części przedniej guzka większego, obrzęk, stan po naderwaniu ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. Mama nie moze zapiac stanika, założyć płaszcza... Rękę unosi max na wysokośc barku. Ból utrzymuje się cały czas niezależnie od aktywności fizycznej. Jak mozna skutecznie pozbyc się bólu i wyleczyć tą dolegliwośc? Pozdrawiam.
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
W pierwszej kolejności proszę zrobić rezonans magnetyczny barku i skonsultować się z ortopedą. Leczenie jest zależne od rodzaju schorzenia.
Gość
Dzień dobry,od ponad 8 miesięcy borykam się z bólem lewego barku i ograniczoną ruchomoscią. Na podstawie USG stwierdzono zapalenie torebki stawowej. Zastosowano dostawowo zastrzyki z Diprophosu- trzy w ciągu 6 tygodni. Ból ustąpił,ale poprawa ruchomości nieznacznie. Czekam na rehabilitację manualną,czy to wystarczy? Pozdrawiam, Małgorzata
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Możliwe, że problem dotyczy tzw. barku zamrożonego. Zalecam dużo cierpliwości i rzetelną rehabilitację.
Gość
Często gram w tenisa, od pewnego czasu czuje ból w ramieniu i barku czy to może być coś poważnego? Czy zwykłe nadwyrężenie?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Tenis jest jednym ze sportów najczęściej wywołujących zmiany przeciążeniowe. Proponuję kontakt z fizjoterapeutą i kilka serii prostych zabiegów fizykoterapii, np. krioterapii oraz powstrzymanie się od sportu przez około 2-3 tygodnie.
Gość
Witam, mam 32 lata i od około 10 lat mam problem z prawą łopatką i barkiem - łopatka strzela przy niemal każdym ruchu, a od jakiegoś czasu mam także strzelanie w barku. Nie miałam wypadku przy którym mogłabym uszkodzić bark, nie uprawiałam wyczynowo sportów, posiadam pracę biurową, przez którą bark i łopatka bolą coraz bardziej. Nikt do tej pory nie zdiagnozował mojego schorzenia, przechodziłam wiele rehabilitacji, miałam podane 2 tzw. "blokady" pod łopatkę, jednak nic na dłużej niż tydzień nie pomaga w bólu. Ostatni fizjoterapeuta stwierdził, że być może łopatka "wyszła" spod mięśnia i przez to słychać strzelanie i może powodować to ból. Wg usg łopatki i barku oraz rezonansu samego barku wszystko wygląda ok, ale tępy ból jest coraz bardziej uciążliwy. Czy wie Pan co to może być za schorzenie i jak można je leczyć?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Przyczyn może być kilka, najczęściej jest to związane z zaburzeniami budowy elementów kostnych łopatki lub wadami postawy kręgosłupa. Rzadkimi przyczynami mogą być np. ciała wolne w przestrzeni łopatkowo-żebrowej. Do pełnej diagnozy niezbędne byłyby zdjęcia RTG całego kręgosłupa i tomografia komputerowa 3D łopatki i barku.
Gość
Witam Mam na imię Gosia, mam 27 lat i od 3 lat pracuję w poradni kardiologicznej, 1,5 roku odczuwam palący, piekący ból prawego barku ,w mojej ocenie wynika on z charakteru pracy którą wykonuję. Czy Pan doktor mógłby mi doradzić co zrobić, do jakiego specjalisty się udać? usg które miałam wykonane jakiś czas temu nic nie wykazało. Dziękuję i pozdrawiam
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Prawdopodobna przyczyna to przeciążenie, być może ma to związek z nieprawidłową pozycją. Jeżeli odczuwa Pani te dolegliwości jako istotne proszę rozważyć wykonanie rezonansu magnetycznego barku.
Gość
Panie Doktorze, kiedys lekarz zdiagnozowal u mnie nawykowe zwichniecie stawow barkowych lub niestabilnosc barkow tylna i zalecili zrobienie "rygla" z kosci biodrowej. czego nie zrobilem. Przy czwiczeniach na silowni nie jestem w stanie wyciskac sztangi lezac na laweczce ustawionej pod katem 45 stopni. uczucie mam takie jak by bark mial mi sie zwichnac. Przy odpowiednim ustawieniu reki jestem w stanie bardzo latwo zmieniac polozenie glowki kosci wzledem panewki, nazwe to luznym barkiem. Czy moge cos zz tym zrobic? Czwiczylem przez dwa lata crossfit i nie mialem klopotow. mialem wrazenie ze przy wzmocnieniu miesni problem ustepowal. prosze o pare rad co moge zrobic
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Problem dotyczy niestabilności na tle wiotkości stawowej. Pana budowa anatomiczna sprawia, że nie wszystkie ćwiczenia będzie Pan w stanie wykonywać. Proponuję skupić się na ćwiczeniach stabilizujących, crossfit to dobry pomysł.
Gość
Panie doktorze od 6 lat mam problemy z kolanami z nie znanej przyczyny powstaje woda ,zostaje sciagnieta powstaje znowu i zawsze konczy sie blokada.Mialam ich juz 4 gdzie w tym roku 5 blokade w lipcu i tydzien temu 6 blokade w torbiel.Kolano bardzo boli czekam na artroskopie za 1,5 roku dopiero bedzie operacja. Jak moge sobie pomoc prawdopodobnie mam peknietą łąkotke i chondromalacja rzepki czy mozna uniknac tej operacji?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Potwierdzam prawdopodobną przyczynę. Optymalnie dla Pana byłoby poddać się zabiegowi jak najszybciej. Nie zalecam ponownej blokady sterydowej.
Gość
Silny ból barku pojawił się z dnia na dzień. Prześwietlenie nic nie wykazało, badanie krwi również nie wykazało stanu zapalnego, więc na podstawie domysłów otrzymałam skierowanie na rehabilitację i zastrzyki przeciwbólowe. Jakoś to przeszło, a po roku kolejny bark i tak od 5 lat raz jeden bark, raz drugi. Zmieniałam ortopedów i jestem w punkcie wyjścia. Żele przeciwbólowe zaczynają zastępować codzienny balsam do ciała.
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Konieczne jest poszerzenie diagnostyki, także o badania w kierunku boreliozy.
Gość
Witam serdecznie, stwierdzono u mnie Panie doktorze pęknięty osteofit w tylnej części prawego stawu biodrowego. Czy miejsce jego zalegania nie będzie problemem by artroskopowo wydobyć tę część kostną na zewnątrz? Diagnoza wstępna brzmi że może być na skraju położenia gdzie przyrządy "oczyszczające" staw w artroskopii dadzą radę przeniknąć nie czyniąc szkód w nerwach i żyle odżywiających głowę kości udowej. Uprzejmie proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Tomek
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Zależnie od umiejscowienia osteofitu często istnieje możliwość usunięcia go artroskopowo.
Gość
Witam. Mam 33lata jestem po urazie barku.We wrześniu ubiegłego roku przeszłam artroskopie barku lewego, mam założona kotwice, przeszłam 4miesięczną rehabilitację indywidualna i naprawdę jest ok gdyby nie brak rotacji bocznej. Czy jest szansa ją odzyskać.? Czy powinnam uważać na ciężar dźwigania i podnoszenia są jakieś ograniczenia np sportowe? Dziękuję
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Po 4 miesiącach może utrzymywać się brak pełnej funkcji. Proszę dalej rehabilitować, następne 4 miesiące będą decydujące. Rehabilitacja po zabiegu barku często trwa powyżej 12 miesięcy.
Gość
Witam mam 31 lat 6 lat temu zalozono u mnie endoproteze stawu barkowego z powodu nowotworu naczyniak jamisty po roku zdiagnozowano wyciek ropny oraz gronkowca od tego czasu do chwili obecnej jest wyciek tresci ropnej w dodatku okolo 3 miesiecy temu nastapilo zwichniecie protezy. Po zabiegu dalej utrzymuje sie wyciek z dwoch przetok nastapilo znaczne pogorszenie ruchomosci oraz bardzo silny bol od 3ch miesiecy nie funkcjonuje bez tabletek przeciwbolowych. Lekarz zalecil autoszczepionke ktora jest 3cia z kolei oraz doradzil aby usunac proteze lecz nie chcialbym w takim wieku stracic reki. Co robic Panie Doktorze prosze o pomoc. Pozdrawiam
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Zainfekowana proteza kwalifikuje się do usunięcia i leczenia miejsca infekcji. W tym wieku nie jest wykluczone, że po wyleczeniu patogenu będzie możliwe odtworzenie funkcji. Utrzymywanie implantu może tylko pogorszyć sytuację.
Gość
Syn ma 17.5 roku bol barku od pół roku i taki wynik rm ślad wysiłku w stawie bankowo obojczykowym oraz w pochewce ścięgna głowy długiej m.dwuglowego ramienia w tylnej części guzika większego kości kamiennej podchrzestna torbiel kostna śr.okolo 5mm ma zakręcona rehabilitację a czeka się na nią 1.5 roku co mam robic
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Proszę syna wysłać pilnie na rehabilitację prywatną z doświadczonym fizjoterapeutą. Dolegliwości są związane z przeciążeniem, być może na tle jakiegoś sportu.
Gość
Witam P. DOKTORZE u syna w rezonansie magnetycznym z kontrastem wykryto chrzęstniaka śródkostnego zmiana 4cm w tronie kości ramienia ale w różnicowaniu należy uwzględnić ognisko martwicy szpiku. U Nas ortopedii nie leczą wysyłają Nas do Zakopanego czego możemy się spodziewać. Będę bardzo wdzięczna za odp. Pozdrawiam Marta
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Myślę, że kierunek leczenia jest dobry. Chrzęstniaki są zmianami łagodnymi, ale należy je dokładnie ocenić.
Gość
Witam Pana doktora.Panie doktorze mam 46 lat rok temu wykryto u mnie martwice kosci bioder i mam już dwie protezy calkowite ale choroba postępuje i teraz mam martwice barku lewego..czekam na proteze..ale czy mozna zatrzymac chorobe?.Proszę o pomoc.
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Jeżeli martwica jest dokonana to niestety jedynym postępowaniem jest najczęściej wszczepienie endoprotezy.
Gość
Czym jest zespół ciasnoty podbarkowej i jak się objawia?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Jest to zawężenie przestrzeni pomiędzy głową kości ramiennej a wyrostkiem barkowym łopatki. Może być związany z niewydolnością mięśni rotatorów lub zapaleniem kaletki podbarkowej. Często powoduje ból spoczynkowy, np. nocny lub dolegliwości bólowe przy odwodzeniu lub wysokim unoszeniu ramienia.
Gość
Ostatnio odczuwam ostry ból łopatki (czuję go jakby w łopatce). Co to znaczy?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Przyczyn może być bardzo dużo. Proszę wykonać badania obrazowe i skonsultować się z ortopedą.
Gość
Witam mam stwierdzone podwichniecie stawu mostkowo obojczykowego lekarz twierdzi ze nieda sie nic z tym zrobic ze tylko czas I czas od 3 lat jestem w bolu mialam zastrzyk w to miejce ale nie pomogl Prosze o jakas rade :) Anita
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Można zastosować metody fizjoterapii, np. kriolezji lub fali uderzeniowej. Ostatecznością jest operacja w tym miejscu.
Gość
Witam Pana doktora...Panie doktorze a z skąd może byc martwica kosci z jakiego podłoża występuje?..
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Przyczyn może być dużo. Cęść martwic to choroby autoimmunologiczne. Mogą być choroby krwi, często następstwo stosowanych leków, np. sterydów, stany pourazowe,lecz także leki przeciwwirusowe i alkohol.
Gość
18 letni syn w okresie noworodkowym zachorował na gronkowcowe zapalenie kości powikłane sepsą w konsekwencji doszło do całkowitego zniszczenia stawu barkowego oraz do wolniejszego wzrostu kości ramiennej. w 11 roku życia miał wydłużoną rękę o 7 cm, obecnie ręka jest krótsza o 3-4 cm ale jest bardzo zaburzona ruchomość. Z powodu bólu oraz z braku ruchomości ręki syn chciałby poddać się operacji wszczepienia implantu. Syn ma również chory staw skroniowo-żuchwowy, który z powodzeniem udało się "naprawić", ma wszczepiony indywidualnie zrobiony staw, który już drugi rok bardzo dobrze działa. Proszę o podpowiedz, dokąd mamy się udać żeby rozpocząć proces wszczepienia implantu. Jesteśmy z Warszawy. Będę wdzięczna za pomoc
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Długość ramienia nie jest aż tak istotna w przypadku kończyny górnej i 3cm skrócenie może pozostać. Chorych z okolic Warszawy kierowałbym do ośrodka w Otwocku, który ma duże doświadczenie w leczeniu chorób barku, zwłaszcza endoprotezoplastyk.
Gość
Przez ostatnie kilka dni odczuwam ból barku, zupełnie bez przyczyny. Co może to oznaczać?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Spontaniczne bóle barku najczęściej mijają w okresie do 3-4 tygodni. Proszę odciążyć ramię, zastosować proste leki przeciwzapalne, miejscowe chłodzenie, ewentualnie jakieś zabiegi odnowy biologicznej.
Gość
Wydaje mi się, że mam zapalenie stawu barkowego. Czy USG wykryje ewentualną chorobę?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
USG jest dobrym badaniem do wykrycia stanów zapalnych. Ponadto pozwala ocenić struktury w trakcie badania dynamicznego.
Gość
Czy ból lewego barku może być powiązany ze stanem serca?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Istnieje pewien procent chorych leczonych kardiologicznie, którzy zgłaszają ból barku, a nie udaje się u nich znaleźć żadnej uchwytnej przyczyny w stawie ramiennym.
Gość
Witam serdecznie. Od półtora roku mam problemy z barkami a dokładnie z ograniczeniem ruchowym i bólem, który pojawił się najpierw zw prawym barku który po roku "przeniósł' się na lewy bark. W trakcie dolegliwości prawego barku diagnozowano MRI po których to badaniach lekarz sugerował operacje laparaskopowego "doklejania" kaletki. Operacja i długa rehabilitacja byłaby bardzo kosztowna więc musiałem z tego rozwiązania się wycofać. Po pewnym czasie - około 3/4 roku - i uczęszczaniu na rehabilitacje manualną ruchliwość stawu powróciła w około 90 % i ból ustąpił. Jednak nie długo cieszyłem się takim stanem gdyż ten sam problem z tymi samymi objawami wystąpił w drugim barku. Proszę o informacje jakie należy wykonać badanie celem ustalenia przyczyn "wędrówki"tego bólu. Z góry dziękuje za pomoc.
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Choroba może dotyczyć zarostowego zapalenia torebki stawowej. Większość dolegliwości ustępuje w przeciągu 12 miesięcy. ale wymaga intensywnej rehabilitacji.
Gość
Panie doktorze a czy martwica moze zaatakowac kregoslup i inne kosci?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Martwica nie jest chorobą zakaźną, lokalizacja potencjalnej martwicy może dotyczyć różnych kości w organizmie. Zdarzają się także problemy kości kręgosłupa.
Gość
Dobry wieczór. Mam 44 lata i pracuje umysłowo. Od roku mam bóle barku, bez urazu W RM uszkodzenie Obrąbk, płyn w stawie, podejrzenie zespołu SLAP. Dwukrotnie dostałam do stawu Diprophos, ulgę miałam przez Ok 2 tygodnie. Bóle powróciły, doszły bóle ręki i drętwienia palców. Lekarz mówi, ze nie jest mi w stanie pomoc a ja dzień zaczynam od Skudexy. Proszę o poradę, o jakąś sugestie co dalej robić.
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Objawy są typowe dla opisywanego uszkodzenia, leczenie sterydami nie przyniesie długotrwałego efektu. U osób młodych i aktywnych fizycznie jest to wskazanie do poddania się operacji artroskopowej barku.
Gość
Dobry wieczór.jestem po rekonstrucji acl, która miała pozwolić mi wrócić do sportu. Niestety po operacji jest gorzej niż przed, mam notoryczny ból przedniego przedziału kolana, który nasila sie przy podniesieniu jakiegoś kilkukilagromawego przedmiotu czy po jeździe samochodem (od wciskania sprzęgła). O bieganiu nie ma mowy. W rezonansie widać przerost błony maziowej, która może być przyczyną ale przed operacją nie powodowała bólu. Czy ma Pan jakieś domniemanie co może być przyczyną lub wskazać miejsce gdzie zajmują się głównie diagnozowaniem bólu kolana
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Około 10 - 15 proc. chorych po rekonstrukcjach acl podaje podobne dolegliwości. Przyczyn może być kilka, jedną z nich może być nieizometryczne osadzenie przeszczepu, zrosty śródstawowe po zabiegu lub odczyny bliznowate np. torebki stawowej. Dużą rolę w osiągnięciu pełnej sprawności gra czas i dobra rehabilitacja.
Gość
Jakie są domowe sposoby na ból barku?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Przede wszystkim chłodzenie, domowa krioterapia, cześć chorych stosuje plastry siarkowe lub borowinowe lub okłady z żywokostu. Nikt z moich pacjentów nie zgłaszał pogorszenia dolegliwości po takich zabiegach.
Gość
Wcześniej nie miałem żadnych problemów ze stawami. Teraz od kilku tygodniu, zwłaszcza rano budzę się z silnym bólem. Ustępuje on po ok. godzinie i delikatnym rozruchu. Czy to może być poważnego?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Jeżeli sprawa będzie się utrzymywać powyżej 2 miesięcy, a ogólnodostępne leki przeciwzapalne nie przyniosą poprawy, proszę skontaktować się z lekarzem. Często bóle stawów są wtórnym efektem innych schorzeń.
Gość
Pracuje fizycznie. Od jakiegoś czasu boli mnie bark, mam wrażenie, że ból promieniuje do łokcia. Lekarz stwierdził spłycenie lordozy szyjnej i zmiany zwyrodnieniowe. Dostałem leki przeciwzapalne, ale to nie wiele pomaga. Co robić dalej, gdzie szukać pomocy?
dr Jakub Ślusarski, ortopeda, lekarz sportowy
Przeciążenie stawu barkowego jest typowe dla osób pracujących fizycznie, zwłaszcza z rękami uniesionymi w górę pod kątem 90 stopni. Prawdopodobnie to będzie przyczyną dolegliwości. Jeżeli jest to pierwszorazowy epizod być może wystarczy rehabilitacja i leczenie zachowawcze. Konieczna może być zmiana nawyków pracy. W zakresie diagnostyki proponuję USG barku.