Gość
Czy wada wzroku minus 7 jest wskazaniem do unikania naturalnego porodu?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Pacjentka z krótkowzrocznością powinna zostać zbadana pod kątem zmian zwyrodnieniowych siatkówki, w przypadku ich wykrycia konieczne jest ich laserowanie. Po upływie trzech tygodni od zabiegu nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego, trzeba jednak pamiętać, że nie u każdej osoby z taką wadą zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce się pojawią. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzeniu tego badania.
Gość
Czy astygmatyzm można leczyć operacyjnie?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Tak, astygmatyzm regularny można korygować przy pomocy chirurgii refrakcyjnej. Astygmatyzm nieregularny, np. stożek rogówki lub zmiany astygmatyczne po urazach rogówki - w tych przypadkach leczenie jest dobierane indywidualnie przez lekarza okulistę.
Gość
Bardzo często mam zapalenie spojówek - noszę soczewki kontaktowe, ale dbam o higienę. Jak sobie pomóc?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Najczęstszą przyczyną zmian zapalnych w powierzchni oka są zaburzenia wydzielania łez. W takich przypadkach celowe jest zwiększenie stosowania sztucznych łez. Jeśli to nie działa - konieczna jest okresowa rezygnacja z soczewek kontaktowych. W przypadku przewlekłego stosowania soczewek kontaktowych może wystąpić zespół czerwonych spojówek, którego leczenie polega na odstawieniu soczewek na co najmniej trzy miesiące. Radziłbym się wybrać do lekarza do okulisty - kontaktologa, który oceni czy stosowane soczewki są właściwie dobrane, jeżeli są zbyt strome też mogą powodować takie objawy.
Gość
Czy można wyleczyć męty w oku?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
W wypadku dużych mętów w ciele szklistym można zastosować leczenie laserowe, w wyniku którego zostają one usunięte.
Gość
Czy dalekowzroczność jest wadą pogłębiającą się?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Tak. Może się pogłębiać szczególnie w młodym wieku.
Gość
czy dalekowzroczność można wyleczyć operacyjnie lub w inny sposób (mam niewielką wadę, ale mam)? Albo zahamować proces?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
W zależności od wielkości wady i jej stabilności można stosować różne metody leczenia, w tym metody chirurgiczne. W wypadku niewielkiej wady do 3, 4 dioptrii można zastosować chirurgię refrakcyjną.
Gość
Mam 24 lata i jestem kierowcą, pracuję też w nocy i dużo siedzę przy komputerze. Co powinienem robić, jak chronić oczy, żeby wada -1,75 (na jedno oko), -2 (na drugie) nie pogłębiała się? Jest to możliwe?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Tak, w Pana przypadku wada nie powinna się pogłębiać, jeżeli będzie Pan stosował podstawowe zasady higieny wzroku. Przy pracy z bliska, przy komputerze, należy po półtorej-dwóch godzinach robić przerwy i wykonywać proste ćwiczenia polegające na rozluźnieniu mięśni akomodacyjnych. Polega to na patrzeniu do dali i bliży bez poruszania oczyma kilkakrotnie w przerwie między pracą na komputerze. Dbać o właściwe nawilżenie oczu podczas nocnego prowadzenia pojazdu, zapuszczać krople nawilżające, stosować okulary korekcyjne z powłoką antyrefleksyjną.
Gość
Czy stosowanie kropli do oczu dostępnych bez recepty na tzw. zmęczone oczy to dobry pomysł? Czy takie preparaty w ogóle działają?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Tak, stosowanie kropli nawilżających, zwanymi też sztucznymi łzami jest celowe w wypadku zespołu suchych oczu. Istotne, aby krople były bez konserwantów.
Gość
Mam pytanie moja wada wzroku wynosi -1 a na drugim -0,5 oraz astygmatyzm. Chodzi mi oto czy jest potrzeba abym musiała nosić okulary przez cały dzień czy mogę w nie których czynnościach (przed komputerem telewizorem itd.) Czy przy takim nie stałym noszeniu nie pogorszy mi się wzrok ?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Wszystko zależy od tego jak wielki jest astygmatyzm. Jeżeli w granicach do 1 dioptrii uważam, że nie ma konieczność stałego noszenia okularów, należy z nich korzystać tylko do dali, np. do telewizora, w teatrze czy kinie itd. Ale podczas pracy przy komputerze, nie jest to konieczne.
Gość
Czy przy astygmatyzmie powinnam nosić okulary, czy raczej soczewki? Czy jest jakaś różnica?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Istnieje potrzeba wyrównywania wady cylindrycznej, czyli astygmatyzmu. Można stosować zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe cylindryczne (astygmatyczne).
Gość
Często widzę, że można kupić okulary na poczcie, w supermarkecie albo na stacji benzynowej. Nie mam zaufania do takich wyrobów ale dużo ludzi je kupuje. Jakie mogą być konsekwencje noszenia takich okularów?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Odradzam korzystanie z takich okularów. W żadnym wypadku nie powinny być pierwszymi, które stosujemy. Pierwsze okulary powinien przepisać nam okulista lub optometrysta. Do wad okularów kupowanych w sklepie czy aptece, należą różna wartość dioptrii w obu soczewkach, stały nie zawsze odpowiedni rozstaw źrenic od siebie, w wypadku różnej wartości w obu oczach stwarza to problem w widzeniu, a zły rozstaw źrenic może powodować trudności i dyskomfort w widzeniu.
Gość
Jak duże ryzyko ewentualnych powikłań może wyniknąć przy laserowym leczeniu krótkowzroczności?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą ryzyko powikłań. W wypadku laserowej chirurgii rogówki, jeśli pacjent został dobrze zakwalifikowany prawdopodobieństwo powikłań jest minimalne, rzędu 0,01.
Gość
Witam! Od jakiegoś czasu w oczach przesuwają mi się przezroczyste zygzaki.Szczególnie uwidacznia się to przy przejściu z pomieszczenia ciemnego do pomieszczenia jaśniejszego.Jest to bardzo uciążliwe.Jak z tym walczyć? Jestem krótkowidzem[-4,5]
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Opisane objawy są mętami ciała szklistego, które często pojawiają się przy krótkowzroczności. W wypadku ich narastania konieczne jest badanie okulistyczne i na tej podstawie podjęcie leczenia.
Gość
Mam wysoką krótkowzroczność. Ostatnio podczas badania okulista stwierdził "drobne zmiany degeneracyjne w okolicy plamki". Co to oznacza? Czy potrzebne jest leczenie?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Przy dobrej ostrości wzroku i drobnych zmianach degeneracyjnych w obrębie plamki, uważam za celowe obserwację, a w wypadku pogłębiania się zmian, w zależności od ich charakteru, podjęcie leczenia.
Gość
jestem po poważnej operacji guza mózgu i nie domyka mi się oko po niej. Muszę cały czas używać kropli, nawilżać oko. Czym je najlepiej nawilżać i czy w ogóle mam szansę na to, żeby operacyjnie poprawić powiekę, żeby oko zaczęło mi się domykać znowu?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
W wyniku takich interwencji często obserwujemy niedomykalność powiek, w zależności od wielkości można stosować różne metody leczenia, jednak musi to ocenić lekarz okulista i podjąć właściwe działanie. Bardzo istotna jest rehabilitacja, w wyniku której można uzyskać dużą poprawę przy niedomykalności.
Gość
co Pan Profesor bardziej zaleca - okulary, czy soczewki na co dzień, do pracy przy komputerze? Słyszałam, że soczewki mimo wszystko to obce ciało i okulary są bardziej bezpieczne chociaż mniej wygodne.
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Współczesne soczewki kontaktowe nie mają wielu wad swoich poprzedniczek, jednak wymagają rygorystycznego stosowania zasad higieny. Zwiększają komfort życia. Stosowanie soczewek kontaktowych uważam za korzystne, jednak konieczne jest posiadanie okularów i używanie ich, kiedy dochodzi do lekkiego zadrażnienia powierzchni oka.
Gość
Witam. Mój 16 letni syn skarży się na ciężkie,obolałe oczy rano, częste mruganie. Po badaniach wzroku w szkole wpisano mi wady: LO 0,8 PO 0,5. Czy mój syn jest krótko/dalekowidzem, może to zespół suchego oka?
prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, okulista
Opisana ostrość wzroku wskazuje na krótkowzroczność, być może wiąże się to również z zespołem suchego oka. Uważam za konieczne wybranie się do okulisty i ustalenie właściwego postępowania.