Gość
Moja mama cierpi na straszne migreny – jak ją dopada, to mówi, że aż traci wzrok w jednym oku! Czy to migrena, czy może coś poważniejszego? Jakie badania wykonać?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Przede wszystkim konsultacja neurologiczna i dopiero wtedy zobaczyć czy potrzebne są badania głowy. Powinien też skonsultować okulista czy to nie jaskra.
Gość
Dzień dobry Mam 26 lat i mam bóle głowy łącznie z aurą 1-2 razy w miesiącu. Czasami są to łagodne bóle czasami nie do wytrzymania. Od 10 lat mam stwierdzoną epilepsję, najpierw ataki występowały raz w roku a teraz 3- 4 razy w roku i zawsze są w ten sam dzień co ból głowy. Jestem ciągle leczona lekami na epilepsję ale widzę że to żadnych skutków nie przynosi. Czy takie zabiegi jeśli występuje epilepsja są możliwe?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Migrena często współistnieje z epilepsją, a zabiegi wykonuje się w migrenie przewlekłej, jeśli są bóle więcej niż 15 razy w miesiącu i inne leczenie nie daje ulgi. Takie napady 1-2 razy w miesiącu należy leczyć lekami doraźnymi przerywającymi napad migreny.
Gość
Mam 22 lata, od jakiegoś czasu mam ostry ból głowy i wymioty - jakie mogą być tego przyczyny?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Takie objawy wymagają konsultacji z neurologiem. Przyczyn może być bardzo dużo.
Gość
Częsty ból głowy na czubku - czy powinien niepokoić? Czy przejdzie samo, czy powinnam wykonać badania diagnostyczne?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Zwykle takie dolegliwości nie świadczą o niczym groźnym, ale to będzie można dopiero potwierdzić po badaniu neurologicznym. Wówczas będzie decyzja, czy należy wykonywać dodatkowe badania.
Gość
Witam. Od 2 miesięcy mam bolerioze. Skąd mam wiedziec,że bóle glowy,swiatlostret mam od migreny a nie aą spowodowane przez chorobe
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Podobne objawy borelioza może spowodować jeżeli wystąpi zapalenie opono mózgowo-rdzeniowych, a jeżeli te same objawy występowały przed zakażeniem boreliozą, to prawdopodobnie spowodowane są migreną.
Gość
Witam Mam pytanie czy jeżeli mam problem ze stawem żuchwowym /po ugryzieniu czegoś twardego/ to mogę odczuwać bóle głowy w okolicach skroni?. Pozdrawiam
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Tak, jak najbardziej.
Gość
Jak należy leczyć ból głowy od kręgosłupa? Czy może być spowodowany skrzywieniem (skolioza) i uciskiem na nerwy? Czy tu pomoże ortopeda?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Może to być spowodowane tym. Ortopedzi raczej nie zajmują się takimi rzeczami. Prawdopodobnie będzie trzeba zrobić blokadę nerwów potylicznych.
Gość
Dobry Wieczór, jestem w 20 tygodniu ciąży. Średnio raz na tydzień mam bardzo mocne bóle głowy. Mój lekarz prowadzący pozwala mi zażyć 3paracetamole na dobe co w ogólnie mi nie pomaga, robie sobie zimne okłady na czoło co też nic nie daje Dodam jeszcze że przed ciąża nie miałam bólu głowy. Czy jest jakąś metoda żeby pozbyc się szybko bólu? Z góry dziękuję za odpowiedz
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Ostatnie badania wskazują, że bezpiecznie można zażyć do 10 tabletek paracetamolu w miesiącu będąc w ciąży. Domowy sposób, który warto spróbować, to ciepły okład na kark i zimny na miejsce bólu np. czoło, skronie. Skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem problemu są blokady nerwów z użyciem lidokainy.
Gość
Cierpię na chorobę Hortona – napady pojawiają się dwa razy dziennie, rano i w południe. Mam wrażenie, że ból rozrywa mi oko! Niestety nic nie pomaga… Wielu lekarzy odsyłało mnie dalej – jakie mam opcje leczenia? Gdzie najlepiej się udać?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Moimi pacjentom pomogły blokady nerwów potylicznych i zwojów skrzydłowo-podniebiennych. Należy wypożyczyć butlę z tlenem i oddychać czystym tlenem podczas napadu. Warto odwiedzić stronę internetową Klasterowy Ból Głowy.
Gość
Ból głowy przy zapaleniu zatok jest straszny! Boli głównie czoło i okolice nosa! jak go mam szybko uśmierzyć?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Zapalenie zatok najlepiej leczą laryngolodzy. Czasami ból przy zapaleniu zatok mylony jest z bólem nerwów nadoczodołowych. Warto zrobić blokadę tych nerwów, żeby sprawdzić czy to na pewno zatoki.
Gość
Gdzie boli głowa przy wysokim ciśnieniu? Wydaje mi się, że tak mam.
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Może boleć cała głowa. Nie ma specyficznego miejsca.
Gość
Migrena oczna - jak zapobiegać nawrotom? Czy można sobie z nią poradzić w miarę szybko?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Jeżeli występuje rzadko, to lekami. Pacjentom przynosi ulgę akupunktura.
Gość
Czy istnieją domowe sposoby na ból głowy? Jak uniknąć brania tabletek? Mi czasem pomaga imbir, ale czy są inne sposoby?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Imbir jest bardzo dobrym środkiem. Wszystkich nie sposób wymienić. Dobrą metodą są ciepłe okłady na kark, masaż skroni, miejsc bólu. Można wziąć troszeczkę soli na język i wypić trzy szklanki wody.
Gość
Ucisk i pulsowanie w głowie - co może być przyczyną? Czy to z wysokiego ciśnienia? Stresu? A może to już problemy z sercem?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Pulsujący ból głowy jest charakterystyczny dla migreny, często jest związany z nadciśnieniem i napięciem psychicznym oraz stresem.
Gość
Czy można wyleczyć neuropatyczny ból głowy? Na czym on polega dokładnie? Skąd się bierze?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Związany jest on z uszkodzeniem nerwów. Jest bardzo trudny do wyleczenia. Zwykle udaje się zaleczyć objawy, czyli ból.
Gość
Ból głowy po wysiłku - czy to niebezpieczny objaw? Zastanawiam się czy to oznacza, że podnoszę sobie ciśnienie i może mieć to związek z problemami z sercem albo układem krążenia?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Najczęściej nie jest groźny, ale może być objawem bardzo poważnych chorób. Dlatego konieczna jest konsultacja neurologiczna.
Gość
Czy jeśli zmieniają się objawy towarzyszące migrenie to powinna być wykonana ponowna diagnostyka (rezonans lub inne badania?). W moim przypadku pojawiło się cierpnięcie jednej strony ciała, które trwa już ponad tydzień - wcześniej nie miewałam takich objawów. Z góry dziękuję za odpowiedź
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Tak, przy zmianie charakteru bólu lub objawów towarzyszących migrenie należy wykonać badanie głowy. Jeżeli występuje drętwienie, to jest wskazanie do pilnej diagnostyki.
Gość
Bóle głowy u 7 letniego dziecka - jakie badania powinnam wykonać aby poznać przyczynę?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Przede wszystkim badanie neurologa dziecięcego i warto rozważyć rezonans głowy. Podstawą jest wizyta u neurologa dziecięcego.
Gość
Cierpię na klasterowe bóle głowy. Czy można go skutecznie leczyć?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Tak, można. Ja najczęściej wykorzystuje blokadę nerwów potylicznych i zwojów skrzydłowo-podniebiennych oraz oddychanie czystym tlenem w czasie napadu.
Gość
Dzień dobry, borykam się z bólem głowy, powracającym bardzo często, głównie w okresie zmęczenia. Wcześniej bóle mi nie dokuczały, ale po porodzie (miałam znieczulenie w rdzeń i zespół popunkcyjny później, anestezjolog robił mi „łatę” na kręgosłupie) i po tym znieczuleniu bóle się pojawiają. Nie jakoś często, ale jak już się pojawi to zwala z nóg. Nic nie pomaga… Jakieś badania powinnam zrobić? Jak sobie pomóc? Może inne leki przeciwbólowe, jakieś mocniejsze?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Należy spróbować z silniejszymi lekami lub można powtarzać tą "łatę" z krwi na kręgosłupie. Niektórzy wymagają wykonywania takiej "łaty" regularnie raz w miesiącu.
Gość
Dzień dobry, cierpię na regularne nerwobóle w klatce piersiowej i na szyi. W wyniku stresu (a może nim być nawet jazda autobusem) pojawia się bolesne kłucie, czasem szybko zanika, a czasem utrzymuje się bardzo długo. Zdarza się, że ból, taki promieniujący od żeber, pojawia się np. po nocy, ale wtedy utrzymuje się kilka dni, czasem lekarz daje mi na niego leki przeciwbólowe i przeciwzapalne na receptę. Jak mogę sobie pomóc? Czy mogą to zdiagnozować jakieś badania?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Należałoby wykonać rezonans kręgosłupa. Pacjentom w takich sytuacjach pomagają ciepłe okłady np. termofor.
Gość
Kiedy rozpoznać, że to nie jest zwykły ból głowy, tylko coś poważnego? Jaki ból głowy świadczy o chorobie, a nie o zwykłym bólu?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Niepokojący jest każdy ból, który wystąpi nagle i jest bardzo mocny np. taki, który określilibyśmy jako najgorszy w życiu np. po wysiłku lub stosunku seksualnym, bo może świadczyć o krwotoku mózgowym. Również niepokojący jest ból głowy, który zwiększa się z wysiłkiem bądź wystąpił nagle i nie przechodzi pomimo leczenia. Każdy nagły i silny ból głowy wymaga konsultacji lekarskiej. Dopiero kolejne identyczne napady można uznać za niegroźne.
Gość
Ból karku promieniujący do głowy - czy to niebezpieczny objaw? Do jakiego lekarza iść?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Najczęściej taki ból świadczy o szyjnopochodnym bólu głowy. Najlepiej udać się do neurologa, który wykona blokadę nerwów potylicznych, aby potwierdzić przyczynę i źródło bólu.
Gość
Witam mam 18lat i od ok 7lat mam ciągłe bóle głowy w okolicy czołowej promieniuje aż do zębów,ból ustępuje tylko w nocy.Co to może być
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Jeżeli występuje po jednej stornie, to może to być neuralgia trójdzielna lub atypowy ból twarzy. Jeżeli dentysta wykluczył ból od zębów, to jest wskazana konsultacja nerologiczna.
Gość
Miałam zespół popunkcyjny po operacji usunięcia wyrostka. Od tego czasu ból głowy, dokładnie tak intensywny jak po znieczuleniu, często powraca. Raz w tygodniu borykam się z nim, mam ogromne problemy, żeby wtedy ustać na nogach. Bywa, że musze leżeć, a i tak jest mi aż niedobrze (czasem wymiotuję) z bólu. Czy jest dla mnie nadzieja? Jak to leczyć? Lekarz rodzinny powiedział, że to minie z czasem i im dłużej od operacji, tym ból będzie rzadszy. Minęło dwa lata i nie widzę różnicy!
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Trzeba wykluczyć wyciek płynu mózgowo rdzeniowego i ewentualnie wykonać tzw. "łatę" z krwi. Oczywiście po konsultacji neurologicznej lub anestezjologa, który zajmuje się leczeniem bólu.
Gość
Czy migreny można leczyć akupunkturą? Słyszałam, że to pomaga, ale na krótko i ciągle trzeba poddawać się zabiegom?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Tak, jak najbardziej akupunktura jest skuteczna w migrenie. Zgadza się u niektórych pacjentów zabiegi trzeba powtarzać. Pacjenci podkreślają, że wolą powtarzać ją co jakiś czas niż borykać się z bólem.
Gość
Jakie kryteria są żeby dostać się na badania? Na jakiej podstawie twierdzicie że to skuteczna metoda?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Operacja jest ostatecznością. Jest dla pacjentów, u których nie pomagają żadne inne metody. Wykonuje się jeżeli są objawy wskazujące, że częste napady migreny są spowodowane podrażnieniem nerwów na głowie.
Gość
Witam, w jaki sposób najlepiej wyleczyć zespół Sludera? Czy w ogóle jest to możliwe?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Jest możliwość leczenia. Należy udać się na konsultację medyczną. Jedną z metod są blokady lub neurolezja splotu skrzydłowo-podniebiennego.
Gość
Gdzie w Polsce znajdują się poradnie leczenia bólu? Czy będzie to uznana specjalizacja?
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog
Na tą chwilę nie ma specjalizacji leczenie bólu. Zajmują się tym neurolodzy lub anestezjolodzy po ukończeniu studiów podyplomowych medycyna bólu. Póki, co nie jest to uznane jako odrębna specjalizacja.