Gość
Czy każde zwężenie pola widzenia może oznaczać chorobę? Czy są sytuacje, że to normalne?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Pole widzenia jest pewnym szczególnym znamieniem człowieka i jest ono określone i powinno być niezmienne. Ubytki w polu widzenia wskazują, że mamy do czynienia z patologią, niekoniecznie już z chorobą.
Gość
Czy można zapobiegać chorobom oczu poprzez dietę?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Wpływ diety na narząd wzroku jest istotny, powinniśmy stosować dietę niskotłuszczową, ograniczając tłuszcze zwierzęce, najlepiej śródziemnomorską, dlatego, że najczęstszymi problemami okulistycznymi są problemy naczyniowe i wszelkie zmiany w naczyniach, które mogą być spowodowane dietą są wcześnie wykrywane właśnie w oczach.
Gość
Co robić, aby szybko rozpoznać jaskrę? Jakie są objawy?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Jaskra w pierwszym okresie nie daje charakterystycznych objawów. Dlatego tak ważną rzeczą jest prowadzenie badań przesiewowych, w których z użyciem metod obrazowych możemy zaobserwować wczesne uszkodzenia nerwu wzrokowego. Istotna jest również ocena ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego podwyższenie należy traktować jako symptom jaskry.
Gość
Czy jeśli w wyniku jaskry doszło do pogorszenia widzenia, to czy w wyniku leczenia można odzyskać wzrok?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Uszkodzenie nerwu wzrokowego jest nieodwracalne na aktualnym poziomie rozwoju okulistyki, jednak w sytuacji stosowanego leczenia możemy uzyskać stabilizację widzenia i nieznaczną poprawę jego funkcji. Istotnej poprawy widzenia spowodowanej uszkodzeniem nerwu wzrokowego nie da się naprawić.
Gość
Czy można mieć nowotwór gałki ocznej? Słyszałam, że czerniak często atakuje właśnie oczy.
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Rzeczywiście, istnieje szereg nowotworów, które mogą być nowotworami pierwotnymi gałki ocznej, jak również przerzutami z innych ognisk nowotworowych. Czerniak, który jest relatywnie rzadkim nowotworem u organizmu człowieka, w oczach występuje częściej ze względu na ilość barwnika w strukturach gałki ocznej. Leczenie tego nowotworu w okulistyce jest specyficzne, stosujemy napromieniowanie płytkami radioaktywnymi lub niszczenie zmiany nowotworowej z użyciem strumienia protonów.Relatywnie rzadko w skrajnym zaawansowaniu choroby stosowane jest usunięcie gałki ocznej.
Gość
Czy chorując na jaskrę można często latać samolotami w długie trasy?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Tak, nie ma przeszkód w korzystaniu z komunikacji lotniczej pod warunkiem stosowania wymaganej kroplowej terapii leczniczej.
Gość
Czy osoba z jaskrą może się poddać operacji zaćmy?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Tak, w przypadku wystąpienia zaćmy w zależności od zaawansowania jaskry i stanu oka, wykonujemy zabieg usunięcia zmętniałej soczewki lub równoczesny zabieg zaćmy z zabiegiem przeciwjaskrowym.
Gość
Czy jaskra jako choroba jest przeciwwskazaniem do wykonywania jakiś zabiegów z zakresu medycyny czy stomatologii?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
W jaskrze anatomicznej wąskiego kąta przeciwwskazane jest stosowanie leków atropinopochodnych ze względu na możliwość wystąpienia ostrego ataku jaskry. W sytuacji wymaganego zabiegu operacyjnego pacjent powinien poinformować o swojej chorobie jaskrze oraz o stosowanym leczeniu.
Gość
Czy jaskra jest dziedziczna?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Niektóre formy jaskry są genetycznie uwarunkowane. Nie zaliczamy jej jednak do typowych chorób genetycznych.
Gość
Czy jaskra z zamykającym się katem grozi utratą wzroku?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Jaskra zamykającego się kąta może spowodować wystąpienie ostrego ataku jaskry lub podostrych ataków jaskry, co może spowodować utratę wzroku. U tych pacjentów konieczne jest stosowanie odpowiedniego leczenia lub wykonanie zabiegu operacyjnego w wyniku którego uzyskamy poszerzenie kąta przesączania, np. usunięcie soczewki własnej.
Gość
Jakie są rodzaje jaskry i jakie dają objawy?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Mamy wiele rodzai jaskry, ich wspólną cechą jest uszkadzanie struktur nerwu wzrokowego. Podstawowe podziały to jaskra otwartego lub zamkniętego kąta, jaskra pierwotna lub wtórna. Wśród tych rodzai mamy jaskry np. cukrzycową, naczyniową, barwnikową, pourazową i inne. W większości przypadków jaskra nie daje charakterystycznych objawów w pierwszym okresie.
Gość
Polacy mylą często zaćmę i jaskrę. Czy dlatego, że leczenie jest podobne?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Jaskra i zaćma to dwa całkiem różne schorzenia. Zaćma dotyczy soczewki, w której dochodzi do mętnienia przezroczystych białkowych struktur, skuteczne leczenie zaćmy jest wyłącznie zabiegiem operacyjnym. Jeśli oko nie ma innych schorzeń to operacja zaćmy przywraca pełną funkcję widzenia, mamy tu do czynienia z tzw. ślepotą odwracalną. Jaskra to grupa schorzeń, których wspólną cechą jest uszkadzanie nerwu wzrokowego. Ten proces jest nieodwracalny. Leczenie jaskry przede wszystkim jest zachowawcze z użyciem kropli bezpośrednio podawanych do worka spojówkowego. W wypadku braku skuteczności takiego leczenia stosujemy zabiegi operacyjne. Upośledzenie pola widzenia i ostrości wzroku spowodowane jaskrą jest nieodwracalne.
Gość
Jak wygląda diagnozowanie jaskry?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Wstępne badanie pozwala na wykluczenie jaskry lub sformułowanie podejrzenia, w takim przypadku należy przeprowadzić szczegółowe badanie w celu ostatecznej diagnozy. Aktualnie dysponujemy bardzo czułymi metodami badawczymi pozwalającymi na wykrycie zmian jaskrowych nawet na bardzo wczesnym etapie schorzenia.
Gość
Jak często trzeba kontrolować wzrok po zabiegu laserowym na jaskrę?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Częstotliwość kontroli okulistycznych na jaskrę zależy od jej zaawansowania. W przypadku pacjentów, u których wykonano laserowe zabiegi przeciwjaskrowe kontrola w odstępach trzymiesięcznych wydaje się w pełni uzasadniona. Decyzję w tej sprawie podejmuje jednak lekarz okulista.
Gość
czy do stwierdzenia jaskry wystarczą podstawowe badania np. lekarza medycyny pracy?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Nie. Dla stwierdzenia lub wykluczenia jaskry konieczne jest badanie okulistyczne z użyciem technik obrazowych nerwu wzrokowego i oceny ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Gość
Czy zabiegi (np. laserowa korekcja wady) mają wpływ na rozwój chorób oczu w przyszłości? Np. właśnie jaskry?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Zabiegi chirurgii reflekcyjnej rogówki nie mają wpływu na częstość występowania jaskry. W oczach krótkowzrocznych i nadwzrocznych, w których wykonujemy zabiegi chirurgii reflekcyjnej częściej jednak występuje jaskra - sam zabieg nie ma wpływu, ale z powodu tych wad jaskra rozwija się częściej.
Gość
Czy jaskra może się pojawić także u dziecka? Czy zawsze trzeba ją leczyć czy może minie z wiekiem?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Wśród różnych rodzai jaskry mamy jaskry wrodzone i jaskrę młodzieńczą. Obydwa rodzaje jaskry są bardzo trudne w leczeniu, a w wypadku jaskry wrodzonej zasadniczą metodą leczenia jest zabieg operacyjny.
Gość
Co może przyczynić się do rozwoju jaskry? Czy styl życia i praca przy komputerze mają znaczenie?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Nie udowodniono, aby praca przy komputerze mogła zwiększać ryzyko jaskry. Styl życia, dieta, mogą mieć wpływ na przyspieszenie wystąpienia schorzenia.
Gość
Niespecyficzne objawy chorób oczu – jakie są?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Charakterystycznymi objawami wskazującymi na zaburzenia narządów wzroku są: pieczenie, kłucie, zaczerwienienie, wydzielina, łzawienie, uczucie suchości, świąd. Istotnymi objawami zaburzeń funkcji jest upośledzenie ostrości wzroku, ograniczenie pola widzenia.
Gość
Witam, czy jaskra jest w pełni uleczalna?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia schorzenia. Możemy je skutecznie leczyć, doprowadzić do braku progresji uszkadzania nerwu wzrokowego. Oko jaskrowe zawsze takim pozostanie.
Gość
Czy łzawienie oczu to zawsze oznaka zespołu suchego oka? jakie badanie należy wykonywać, by to stwierdzić? Czy badania przeprowadzone przez lekarza medycyny pracy, gdzie jest badany wzrok wystarczą?
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
Łzawienie oczu nie jest charakterystyczne dla zespołu suchego oka jednak może występować w przypadku zaburzenia warstwy tłuszczowej. Łzawienie oczu jest najczęściej spowodowane drażnieniem lub uszkodzeniem powierzchownych struktur oka lub zaburzeniami w drogach odpływu łez.