Gość
Jestem po zabiegu usunięcia guzów endometrialnych. Ile musze odczekać, zanim zacznę starać się z mężem o dziecko?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Jeśli nie była operowana endometrioza głęboka ani inne organy wewnętrzne, starania można rozpocząć od następnego cyklu.
Gość
Czy mając endometrioze można mieć policystyczne jajniki (nie PCOS?)
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Endometrioza współistnieje z policystycznymi jajnikami.
Gość
Dobry wieczor. Mam okropne bole w czasie menstruacji ale I takze przed I po do tego bole kregoslupa kregi krzyzowe, bole nog az do kolan..gdy sie wyprozniam bol jest okropny jak porod..mam jedno dziecko 10 lat ..staralismy sie o druggie od dwoch lat I nic.. z badan wyszlo policystyczne jajniki lub endometrioza..nie mieszkam w kraju..jak to leczyc?? Jak rozpoznac?? Czy probowac zajsc w ciaze czy leczyc endometrioze?? Bo nie mozna miec obu rzeczy na raz to co uslyszalam.. bole sa tak okropne ze biore dwa ketanol co dwie godziny do tego obfite krwawienia..pomocy..
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Droga Pani, z opisu dolegliwości można podejrzewać endometriozę głębokonaciekającą w obrębie jelita grubego, nerwów podbrzusznych, więzadeł krzyżowych macicy, a do tego współistniejące schorzenie policystycznych jajników. Tym samym oba schorzenia mogły spowodować wtórną niepłodność. Wskazane jest jak najbardziej leczenie endometriozy jako leczenie niepłodności. Wymagana jest konsultacja eksperta z dziedziny leczenia endometriozy.
Gość
Mam 36 lat, zawsze miałam bolesne miesiączki, ok 2-5 dni po krwawieniu boli mnie lewy bok brzucha, jakby jajnik lub jelito ( czasami pojawia się biegunka ) . Miesiączki są nieregularne. Na USG nie widać jajnika bo podobno schował się w jelitach więc nikt nie jest w stanie sprawdzić co z nim . Mam naczyniaki w mózgu i kręgosłupie.Czy mogę podejrzewać endometriozę ?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Z opisu dolegliwości można podejrzewać endometriozę przymacicza lewego, czyli lewej strony miednicy mniejszej. W proces ten może być wciągnięty nerw podbrzuszny, nerw łonowy, jajnik lewy i jelito esicze. Wymagana ekspercka diagnostyka.
Gość
czy jeśli mam bardzo obfite i bolesne miesiączki oraz czasem zdarzają mi się zaparcia na zmianę z biegunkami (ale tylko podczas miesiączki) też mogę być chora i powinnam się przebadać? Jeśli tak to jakie badania muszę zrobić, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Biegunki z zaparciami w trakcie bądź po menstruacji są charakterystycznym objawem endometriozy przegrody odbytniczo-pochwowej. Wskazany rezonas magnetyczny z oceną przegrody odbytniczo-pochwowej i odbytnicy uzupełniony kolonoskopią.
Gość
mam zdiagnozowaną chorobę Haschimoto. Czy mimo skutecznego leczenia też mogę zachorować? Czy opanowana choroba autoimmunologiczna daje mi gwarancję, że będę zdrowa?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Niestety nie. Tarczyca w równowadze nie wyklucza współistnienia endometriozy, może tylko zmniejszyć jej agresywność.
Gość
Jakie badania trzeba wykonać, żeby mieć pewność, że ednometerioza nie wraca lub żeby wcześnie wykryć nawrót choroby.
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Wymagana jest konsultacja eksperta z dziedziny leczenia endometriozy uzupełniona rezonansem magnetycznym z oceną radiologia, który umie ocenić endometriozę na rezonansie plus ważne jest stosowanie celowanej farmakoterapii oraz immunologicznej diety przeciwzapalnej.
Gość
Cesarskie cięcie może przyczynić się do rozwoju endometriozy?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
CC może być czynnikiem przyspieszającym rozsiew endometriozy i jej lokalizację w platformie powłok brzucha.
Gość
czy są jakieś sposoby, żeby uniknąć nawrotów choroby? Może trzeba zmienić dietę, więcej się ruszać? Czy styl życia ma w tym przypadku znaczenie?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Jak najbardziej - styl życia, zmiana behawioryzmu, zmniejszenie czynników stresogennych i wprowadzenie diety przeciwzapalnej, produktów antyoksydacyjnych i unikanie żywności przetworzonej.
Gość
Witam. Ponad tydzień temu miałam operację laparoskopową endometriozy. Wyniku jeszcze nie ma, natomiast na usg mój ginekolog zmierzył "torbiele" -na prawym jajniku około 43mm na lewym 37mm. Zabieg trwał około 3 h i lekarz poinformował mnie że zostały usunięte również zrosty. Bardzo chciałabym mieć dziecko. Jest szansa że uda nam się przy takiej chorobie? Wiem również że endometrioza jest chorobą która nawraca. W jak szybkim tempie? Pozdrawiam
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Wszystko zależy od techniki usunięcia endometriozy z jajników, pozostawionej rezerwy jajnikowej (czyli ilości jajeczek) oraz funkcjonalności jajowodów. To będzie miało wpływ na możliwość naturalnego zajścia w ciążę, natomiast nie wpływa to na powstanie choroby na nowo.
Gość
Moje pytanie brzmi czy ostre bóle powtarzające się ok 12 -10 dni ( trwające maksymalnie 5 minut) przed okresem związane z wypróżnianiem oraz oddawaniem moczu(nie za każdym razem) może świadczyć o endometriozie? Trwają przez około 5 dni. W USG ginekologicznym wszystko dobrze. Ca 125 lekko podwyższone podobno przez to ze choruję na SM. Lat 27. Proszę o podpowiedź.
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Stwardnienie rozsiane jest jedną z grup ryzyka zachorowania na endometriozę. Dolegliwości bólowe mogą być spowodowane nie tyle lokalizacją endometriozy w jajniku, a głębokonaciekającą w miednicy mniejszej. Wymagana pogłębiona diagnostyka u eksperta, który się specjalizuje w leczeniu endometriozy.
Gość
Witam sedecznie, Bardzo proszę o poradę w sprawie mojej endometriozy. Czy wykonuje Pan operacje usunięcie endomentriozy, jeśli są to małe, ale liczne zmiany? Dwa lata temu miała wykonaną operację wyłuszczenia torbieli endometrialnych z jajników plus usunięcie niewielkiego mięśniaka (1,5cm). Wypis pooperacyjny był niepełny i dopiero teraz dowiedziałam się, że pozostały niewielkie wszczepy endometrium w miednicy, np, w zatoce Douglasa, które miały poniżej 1cm i nie kwalifikowały się do zabiegu w ramach NFZ. Ostatnio ginekolog zlecił mi wykonanie rezonansu, ponieważ po prawej stronie odczuwam dolegliwosci bólowe od kilku lat a operacja tego nie zmieniła.Być może jest niewielki wszczep endometrium, które te dolegliwości powoduje i operacja wszystkich zmian by pomogła. Ponadto nie mam owulacji i nie mogę zajść w ciążę.Ginekolog proponuje stymulacje owulacji, ale obawiam się, że zwiększony poziom estrogenów pogorszy mój stan a ponadto zwiększy ryzyko raka.Mam 36 lat. Poprzedni ginekolodzy zapisywali mi tabletki antykoncepcyjne oraz Visanne a po ich odstawieniu czułam sie znacznie gorzej niż teraz kiedy nic nie stosuję.Nie wiem jakie leczenie powinnam podjąć w tej sytuacji, aby pozbyć się endometriozy i ewentualnie móc starać sie o dziecko. Jednak zdrowie jest najważniejsze. Prosze o poradę.Dziękuję Agnieszka
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Droga Pani, przyczyną Pani dolegliwości bólowych może być endometrioza głębokociaciekająca, zlokalizowana prawdopodobnie na unerwieniu miednicy mniejszej i powodująca okropne dolegliwości bólowe. Celem eksperckiej operacji laparoskowej jest usunięcie makroskopowo wszystkich wszczepów endometriozy.
Gość
Witam! 2,5 roku temu odbyłam laparoskopie lewego jajnika, na którym znajdował się duży torbiel. Został usunięty z większością tego jajnika. Wykryto również endometrioze IV stopnia. Po zabiegu brałam leki o nazwie vissane, które odstawiłam pół roku temu i staram się z moim partnerem o dziecko. Niestety nie skutecznie. Uczeszczam do lekarza od endomietriozy ale pojawiły sie na prawym jajniku jakieś pęcherzyki i przepisał mi clostilbegyt oraz luteine. Powiedział że jeżeli nie uda się zajsc w ciążę to skieruje mnie do poradni bezplodnosci. Czy można zrobić coś więcej? Bardzo mi na tym zależy.
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Droga Pani, leczenie endometriozy trzeba podzielić na dwie kwestie - leczenie endometriozy głębokonaciekającej jako leczenie przyczyny cierpienia i okaleczenia organizmu i leczenie endometriozy jako przyczyny niepłodności. Zazwyczaj wykonuje się operację laparskopową z usunięciem zmian endometriozy głębokonaciekającej, które mogą być przyczyną dysfunkcji jajowodów i anowulacyjnych cykli jajników.
Gość
Kilka lat temu wraz z miesiączka pojawił się ból prawego barku i ramienia. Ból początkowo (kilkukrotnie) był powiązany również z ostrym bólem w okolicach przepony, który uniemożliwiał oddychanie - odczucie wbijania ostrza w okolice przepony przy próbie wzięcia oddechu. Ostatnio na szczęście nie mam już tak dramatycznych objawów ze strony przepony, jednak pozostał ból w ramieniu i barku. Bóle te pojawiają się cyklicznie w pierwszym dniu miesiączki i trwają mniej więcej do momentu owulacji po czym mijają. Czy jest możliwe, że są to objawy związane z endometriozą?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Bardzo częstym objawem endometriozy kopuły przepony i płuc są bóle barków w czasie menstruacji. Wskazana tomografia płuc z oceną radiologa znającego się na rozpoznaniu endometriozy.
Gość
Czy wyniki badania USG świadczą o endometriozie? Córka ma 15 lat i bardzo boleśnie miesiączkuje a miesiączki trwaja długo (10dni ) i pojawiają się krwawienia między miesiączkami Trzon macicy o przodozgięciu o jednorodnej echogeniczności o grubości w dnie do 36 mm szerokość 57 mm. Endometrium o równych zarysach do 22,5 mm Prawy jajnik o prawidłowej echostrukturze 38x17 mm Lewy jajnik o prawidłowej echostrukturze 32x11 mm Zatoka douglasa wolna
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Przypadkowa ultrasonografia u ginekologa, który nie potrafi wykryć endometriozy głębokiej może nie być wiarygodna diagnostycznie.
Gość
Co zrobić w sytuacji, gdy się ma jedną cystę 0,5 cm i drugą 2-3 cm na jajnikach - wynik z rezonansu , wg radiologa cysty endometrialne i wyrostek w zroście z jajnikiem, plus dodatkowo niewielkie zrosty. Przyjmuję naturalny progesteron , czy mógł on wpłynać na pojawienie się cyst ??? Ostatnio byłam operowana 7 mcy temu . Jak zatrzymac postęp choroby ?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Zmiany endometrialne w jajniku należałoby usunąć przy pomocy plazmy argonowej, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić rezerwę jajnikową. W trakcie takiej operacji można usunąć zrosty powstałe przez ognisko endometriozy rozsianej.
Gość
Witam. Potrzebuje porady. Od ponad roku przed okresem mam krwawienie z odbytu. Zawsze. Co miesiąc. Jest naprawdę bardzo obfite. Chodzę wtedy do ubikacji po kilka razy dziennie. Po 3-4 dniach dostaje okres.Do tego często mam bóle w okolicach nerek. Ból pod posladkiem promieniujacy do uda. Raz w miesiącu. Do tego również raz w miesiącu mdłości bez powodu. Nie mam bolesnych miesiączek. Już nie bo przed urodzeniem dz8eci były tak obfite ze używałam na nic kilku podpasek były też tak bolesne że wymiotowalam. Lekarka w uk specjalistka od endo powiedziała że nie mogę mkec tej choroby bo mam 3 dzieci. Dodam że przed dziećmi 2 razy poroniłam. W czwartek mam kolonoskopie czy ona wykaże czy mam endometriozę? Jaka jest szansa (głupie słowo W tej sytuacji) że na podstawie tych objawów mam endometriozę? Jeśli to endometrioza jak poważny może być stan? W zależności od Pana doktora odp rozważam lecieć do Polski się zbadać. Dziękuję. Bardzo proszę o odp.
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Droga Pani, cykliczne krwawienia przedmenstruacyjne z odbytu mogą sugerować naciek e. głębokiej na ścianę odbytnicy. Natomiast dolegliwości bólowe w okolicy nerek mogą być związane z kompresją moczowodów w miednicy mniejszej przez tkanki endometrialne. Wskazana laparoskopia.
Gość
Miałam resekcję esicy z powodu guza endometr. Operacja była pół roku temu. Czy pomimo braku dolegliwości powinnami leczyć się farmakologicznie, aby zapobiec nawrotom choroby?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Droga Pani, jak najbardziej wskazana jest farmakoterapia celowana, dieta przeciwzapalna oraz kontrolny rezonans magnetyczny oceniony przez eksperta w radiologii.
Gość
Dzień dobry! Mam 28lat. Od Ok 12 lat cierpię na bardzo bolesne miesiączki a pojedyncze skurcze czuje już na 3-5 dni przed okresem. Miesiaczki są regularne, trwają zawsze 5-6 dni. 2 dzień jest zawsze najbardziej bolesny i obfity i wraz z krwią wydobywa się dużo skrzepów. Pozostałe dni okresu sa w porzadku. Do tej pory leczyłam to objawowo czyli lekami przeciwbólowymi. Jeden lekarz zdiagnozował endometriozę i zalecił lek duphaston. Brałam go przez 3 miesiące ale ból przed okresem byl większy niż dotychczas wiec odstawiłam ten lek. Poza tym czasami odczuwam ból w trakcie stosunku, jednak zmiana pozycji wystarczy. Co roku robię usg intrawaginalne - wyniki prawidłowe. Wielu lekarzy na temat mojego bólu miesiączkowego mówiło mi: taka pani uroda, jest dużo skrzepów i dlatego tak panią boli lub ze ból minie po urodzeniu dziecka. Co mam zrobić? Gdzie się udać żeby potraktowano mnie poważnie i dokładnie przebadano pod katem endometriozy?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Droga Pani, charakter miesiączek może sugerować odmianę e. o nazwie adenomioza zlokalizowaną w mięśniu macicy. Taka lokalizacja będzie powodowała obfite miesiączki ze skrzepami i nieregularne krwawienia. Ponadto dolegliwości bólowe mogą świadczyć o współistniejącej e. głębokiej. Wskazana konsultacja u eksperta.
Gość
W Ciaży powstała u mnie torbiel (4lata temu). Poród zakończył się cesarskim cięciem, przy okazji, którego została w wycięta torbiel. Po zbadaniu hispacie określono ją jako torbiel endometrialną. Obecnie przez ok 2-3 lata przed okresem boli mnie brzuch. Są to okolice lewego jajnika, podbrzusze. Odczuwam dyskomfort podczas oddawania moczu, szczególnie przy całkowitym opróżnieniu pęcherza. Odczucie podobne do ciągnięcia. Wrażenie jak bym miała zszyty pęcherz z podbrzuszem. Miałam wykonywane USG, nic nie wykazało. Miesiączki są bolesne tylko 1 dnia. Obwite. Po ciąży zmieniała się ilość krwi na bardziej obfite i trwające dłużej do 7 dni. Wcześniej max 5. Przed miesiączką uczucie silnego napięcia podbrzusza. Byłam wielokrotnie u lekarzy i bagatelizują objawy ponieważ badania nic nie wykazują. Czy endometrioza może być przyczyną, gdzie się zgłosić?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Droga Pani, z dolegliwości opisanych przez Panią można sugerować e. zlokalizowaną w przymaciczu. Ta lokalizacja może maskować bóle po stronie jajnika, ale one nie dotyczą jajnika. Ponadto zaburzenia oddawania moczu mogą być efektem zrostów po cięciu cesarskim.
Gość
Witam.Mmam torbiel czekoladowa emdromentalna 10 x 10cm ...operacja 7 stycznia...Jakie sznase ze uratuja jajnik?!Jednego juz nie mam.Mam 38 lat.....Bez jajnikow ale jak zyc ?! Hormonwo sie boje
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Droga Pani, wskazana ekspercka operacja laparoskowa u eksperta leczącego endometriozę z techniką zaoszczędzenia rezerwy jajnikowej i miąższu jajnika przy użyciu plazmy argonowej.
Gość
Doktorze, czy to możliwe że endometrioza powoduje ból w trzech różnych miejscach zupełnie nie związanych z jajnikiem takich jak np. udo, biodra czy bok począwszy od 5 dnia cyklu przez następne dwa tygodnie?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Droga Pani, są to typowe objawy dla e. głębokonaciekającej miednice mniejszą.
Gość
Od 12 roku życia miałam ogromne bóle brzucha 1 dnia okresu,powodujące mdłości,objawy hipoglikemii,poty,dreszcze.Slyszalam,że taka moja uroda i minie po porodzie.Gdy w wieku 26 lat zaczęłam starac się o dziecko i przez 2 lata nie odniosłam skutku,żaden z kilku lekarzy u których byłam nie podał endometriozy jako możliwej przyczyny.Ponadto rok temu 3 krotnie miałam krwawienie z odbytu tuz przed okresem,dzień dwa przed.Powiedzialam o tym mojej ginekolog,ale powiedziała, że to hemoroidy.Krwawienie w innym czasie cyklu nie występowalo.Za jakieś dwa tyg mam mieć sono hsg, żeby sprawdzić czy jakieś zrosty moga być przyczyną niepłodności.Czy mogę mieć endometrioze?Czy badanie hsg ma sens?czy szukać przyczyny bólu i niepłodności właśnie w tej chorobie?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Jak najbardziej, z opisanych dolegliwości może być to endometrioza. W takim wypadku należy odstąpić od sono hsg w kierunku eksperckiej laparoskopii.
Gość
Dzien dobry, dodaje jeszcze raz moje pytanie, poniewaz wyrzucilo mnie z okienka czatu. chorujac na hashimoto od dziecka mozna w wieku 31 lat dostac endometriozy? Od okolo roku dokuczaja mi dolegliwości przedstawione w programie jako pierwsze symptomy. Poza tym mam tzw. Przrrywane krwawienie. 2 dni pierwsze i bol okropny, nastepnie 2 dni przerwy ina koniec 3 dni obfitego krwawienia. Miałam 3 miesiace temu usg jednak nic nie wykazalo. Badania hormonow kobiecych rowniez w normie. Czy powinnam dalej drazyc temat u lekarza? Zdarza sie, ze w te pierwsze dni nie jestem w stanie wyjsc z domu do pracy. Mam wrazenie ze lekarz bagatelizuje moje dolegliwosci i ma mnie za hipohondryczke. Dodatkowo mam problemy z jelitami, bole i naprzemiennie biegunka z zaparciami. Pozdrawiam i dziekuje z gory za odpowiedz
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Jak najbardziej drązyć temat u eksperta w leczeniu endometriozy.
Gość
Czy operacja to jedyny sposób, aby skutecznie wyleczyć endometriozę?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Ekspercka operacja jest najważniejszym etapem, ale nie jedynym. Celowana farmakoterapia, immunologiczna dieta przeciwzapalna oraz zmiana trybu życia to dziś kompleksowe podejście do leczenia endometriozy.
Gość
Czy endometrioza jest dziedziczona?
dr n. med. Mikołaj Karmowski, ginekolog
Tak - czynnik genetyczny jest jedną z grup ryzyka. U córki matki chorej na endometriozę zwiększa się ryzyko od 7 do 10 razy.