Gość
Niech Pan powie od czego zależy wysoka wartość ciśnienia u lekarza? Mierząc w domu zawsze mam niższe niż u lekarza, ale i tak nie mam nadciśnienia. Skąd ta różnica?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Pomiary ciśnienia tętniczego wykonywane w gabinecie lekarskim są z reguły wyższe niż w warunkach domowych. Jednak podstawą postawienia rozpoznania nadciśnienia tętniczego są dwa niezależne pomiary ciśnienia wykonane w trakcie dwóch odrębnych wizyt z wartościami przekraczającymi 140 i/lub 90 mmhg. Pomiary ciśnienia wykonywane w warunkach domowych nieprzekraczające tych wartości nie są podstawą do rozpoznania nadciśnienia.
Gość
Czy po ciąży nadciśnienie znika? Czy może kiedyś powrócić?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
W ciąży wartości ciśnienia tętniczego mogą być wyższe niż przed ciążą, w wielu przypadkach wracają one samoistnie do normy, nie wyklucza to jednak wystąpienia nadciśnienia tętniczego w późniejszym wieku.
Gość
Jaka jest zależność między solą a nadciśnieniem? Zawsze myślałam, że to cukier jest bardziej niezdrowy!
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Zarówno duża podaż soli jak i cukru jest szkodliwa dla naszego organizmu. W przypadku nadciśnienia tętniczego istnieje bezpośredni związek pomiędzy spożyciem soli kuchennej i podwyższonymi wartościami ciśnienia. Duże spożycie soli sprzyja zatrzymaniu wody w organizmie a w związku z tym powoduje wzrost i podwyższenie ciśnienia krwi.
Gość
Panie doktorze czy to prawda, że mając wysokie cholesterol wkrótce będzie się mieć nadciśnienie?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Nie ma bezpośredniego związku pomiędzy podwyższonymi stężeniami cholesterolu i nadciśnieniem tętniczym w krótkiej perspektywie. Mówiąc obrazowo może być tak, że pacjent ma wysokie stężenia cholesterolu a nie ma nadciśnienia tętniczego i odwrotnie. Jednak w dłuższej opcji czasowej np kilkunastu lat, można przyjąć, że nieprawidłowe stężenia cholesterolu będą powodować sztywność naczyń tętniczych, a w związku z tym wzrost ciśnienia tętniczego.
Gość
Dzień dobry, jaki sport jest najlepszy dla cukrzyków z nadciśnieniem?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
W przypadku występowania chorób metabolicznych takich jak cukrzyca oraz chorób kardiologicznych takich jak nadciśnienie, zawsze zaleca się zmianę stylu życia w postaci modyfikacji diety oraz wdrożenia umiarkowanego i regularnego wysiłku fizycznego. Wysiłek ten nie jest równoznaczny z wyczynowym uprawianiem sportu. Lekarze z reguły zalecają aktywność fizyczną przez 5 do 7 dni w tygodniu przez około 30 minut dziennie. Aktywność ta powinna obejmować spacerowanie, bieganie, pływanie, uprawianie gier zespołowych, jazdę na rowerze, ale też prace w domu czy ogórku przydomowym. Wysiłek powinien być umiarkowany, dostosowany do stanu zdrowia i wieku pacjenta.
Gość
Często mam zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Ciśnienie krwi w normie, cholesterol i glukoza też. Jakie badania zrobić?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Zawroty głowy w tym przypadku mogą być spowodowane np. niedokrwistością, ale też chorobami narządu równowagi, zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego, a w końcu nadmiernym obciążeniem pracą, aktywnością przy komputerze, nieprawidłowym i nieregularnym odżywianiem lub niedostatkiem snu. W pierwszym kroku należy wykonać badanie morfologii krwi oraz stężenia żelaza. Po ocenie tych wyników przez lekarza i stwierdzeniu braku odchyleń od wartości referencyjnych być może wskazana będzie dalsza diagnostyka specjalistyczna.
Gość
Mój syn ma 10 lat i niestety ma lekką nadwagę. Lekarz, który niedawno go badał ( w tym mierzył ciśnienie), stwierdził, że syn ma je za wysokie. Niestety nie powiedział co robić w takich sytuacjach?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Istnieje bezpośredni związek pomiędzy nadmierną masą ciała (nadwaga lub otyłość) a podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego. Mówiąc krótko pacjent z nadwagą lub otyłością może mieć z uwagi na nadmierną masę ciała wyższe ciśnienie. Postępowanie powinno obejmować w pierwszym kroku redukcję masy ciała poprzez odpowiednio dobraną dietę i aktywność fizyczną. W przypadku dzieci masę ciała należy odnosić do siatek centylowych dostępnych np. w książeczkach zdrowia dziecka.
Gość
Przechodzę właśnie menopauzę i niestety moje ciśnienie bardzo skacze. Czy trzeba to przeczekać aż hormony się uspokoją czy może powinnam iść do lekarza i poprosić o jakieś leki?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
W przypadku menopauzy znaczne skoki ciśnienia są dolegliwością typową. Dolegliwości związane z menopauzą, jak i sam okres przekwitania, wymagają konsultacji lekarskich, w tym lekarza ginekologa i lekarza rodzinnego. Często zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej przez ginekologa niweluje objawy związane z ciśnieniem tętniczym. W przypadku braku stosowania hormonalnej terapii zastępczej lub braku efektów jej wdrożenia należy dążyć do normalizacji ciśnienia poprzez leczenie niefarmakologiczne lub farmakologiczne nadciśnienia.
Gość
Czy nadciśnienie może wpływać na rozwój innych chorób poza układem krążenia? Np nowotworów?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Powikłania nadciśnienia tętniczego w największym stopniu dotyczą układu krążenia, układu nerwowego oraz układu wydalniczego. Następstwami nieleczonego nadciśnienia tętniczego są w związku z tym odpowiednio zawały serca, udary mózgu i choroby nerek. Nie można mówić wprost o związku nadciśnienia z chorobami nowotworowymi, chociaż nie można wykluczyć, że podwyższone i nieleczone nadciśnienie tętnicze może niekorzystnie wpływać na ogólny stan zdrowia pacjenta z rozpoznaniem onkologicznym.
Gość
Mam 56 lat i od 2 lat leczę się na nadciśnienie. Stosuje dietę, uprawiam sport i przyjmuje leki. Tych ostatnich przetestowałem już kilka, ale ciśnienie dalej nie daje się ustabilizować. Lekarz twierdzi, ze musi dalej szukać leku, który mi pomoże. Dlaczego leczenie nie działa, może powinienem wykonać jakieś badania, o których nie powiedział mi lekarz?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
W niewielkim odsetku u niektórych pacjentów może występować tak zwane oporne nadciśnienie tętnicze, gdzie nawet w przypadku stosowania różnych, a często i wielu leków, nie udaje się osiągnąć normalizacji ciśnienia. Leczenie takich pacjentów jest trudne i wymaga często konsultacji specjalistycznych u kardiologa.
Gość
Od kilku miesięcy dokuczają mi silne bóle głowy. Ponieważ normalne leki nie działały, pomyślałam, że to migrena. Mój lekarz twierdzi jednak, że przyczyną może być za wysokie ciśnienie i kazał mi je mierzyć. Ma racje?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Lekarz prowadzący ma zdecydowanie racje. Jedną z podstawowych przyczyn bólu głowy może być podwyższone ciśnienie krwi. Należy pamiętać iż w tej sytuacji wskazane jest wykonywanie regularnych pomiarów ciśnienia, np. dwa razy dziennie rano i wieczorem przez kilka lub nawet kilkanaście dni. Dopiero na tej podstawie lekarz będzie w stanie postawić ewentualną diagnozę.
Gość
Czy leki na nadciśnienie wymagają jakieś specjalnego stosowania tj. lepiej brać jej rano czy wieczorem, z czym można je łączyć a z czym nie?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Zawsze w przypadku rozpoczęcia terapii nadciśnienia lekarz powinien jasno przedstawić pacjentowi schemat leczenia, czyli określić jaki lek lub leki i w jakiej dawce pacjent powinien przyjmować w zależności od pory dnia. Istnieją różne choroby, w których pacjenci faktycznie przyjmują leki na czczo lub rano lub wieczorem niezależnie od rodzaju tego leku. Nadciśnienie tętnicze jest jednak chorobą, która wymaga indywidualizacji postępowania farmakologicznego.
Gość
Niedawno skończyłam 60 i lat i od dobrych dziesięciu walczę z nadciśnieniem. Schudłam, stosuje zdrową dietę, ciśnienie też jest już w normie. Czy mimo dobrych wyników będę musiała przyjmować leki dalej, nawet do końca życia?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która wymaga stałego leczenia. Określenie "do końca życia" jest nieco niefortunne i w pewnym sensie budzi dość przygnębiające skojarzenia. Leczenie nadciśnienia trzeba traktować więc jako proces ciągły mimo normalizacji wartości ciśnienia, które w rzeczywistości jest w tym momencie konkretnym efektem terapeutycznym. Odstawienie leków na nadciśnienie spowoduje niestety jego wzrost, czyli powrót do punktu wyjścia z momentu diagnozowania nadciśnienia. Długotrwałe przyjmowanie leków na nadciśnienie należy traktować jako swoistą polisę ubezpieczeniową, dzięki której zapobiega się poważnym powikłaniom nadciśnienia tętniczego w postaci zawału serca czy też udaru mózgu.
Gość
Od pół roku leczę się na nadciśnienie. Planujemy z żoną podróż samolotem, czy moja choroba nie jest przeciwwskazaniem?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Nadciśnienie tętnicze nie jest przeciwwskazaniem do podróży samolotem pod warunkiem stałego przyjmowania leków. Należy jednak pamiętać, że długotrwała podróż w pozycji siedzącej wpływa w jakimś zakresie i z reguły przejściowo na układ krążenia. Również ze względu na docelowe miejsce podróży i panujące tam warunki klimatyczno-geograficzne można przyjąć, że wartości ciśnienia mogą być wyższe lub niższe od typowo odnotowywanych w warunkach domowych.
Gość
Podczas ostatniej wizyty u lekarza rodzinnego ten stwierdził, że mam problemy z ciśnieniem i kazał mi zakupić ciśnieniomierz. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
W przypadku podwyższonych wartości ciśnienia zakup ciśnieniomierza jest rzeczą konieczną z uwagi na konieczność wykonywania regularnych pomiarów. Stosunkowo dobrą opcją wyboru są automatyczne ciśnieniomierze naramienne z regulowanym mankietem, z którego mogą wtedy korzystać również inni członkowie rodziny. Decyzja o wyborze ciśnieniomierza powinna się również wiązać z dobrą widocznością wyświetlacza pomiarów i łatwością obsługi.
Gość
Od jakiegoś czasu mam problemy z erekcją. Wyczytałem gdzieś w internecie, że przyczyną może być nadciśnienie. Czy to prawda?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Tak to prawda, również u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym obserwowane są zaburzenia erekcji. Nadciśnienie tętnicze może być w tym przypadku również chorobą współistniejącą z chorobami nerek, cukrzycą i miażdżycą. Zwłaszcza ta ostatnia powodując zwężenie naczyń może utrudniać osiągnięcie pełnej erekcji.
Gość
Mam 30 lat, zdrowo się odżywiam, jestem też aktywna (pływam, trochę biegam i chodzę na jogę). Kiedy robiłam badania do pracy lekarz zasugerował, że mam za wysokie ciśnienie. Czy to w ogóle możliwe, żeby przy zdrowym stylu życia mieć takie problemy?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Sytuacja taka jest możliwa, mimo stosowania zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety i aktywności fizycznej i unikania używek w postaci palenia papierosów i dużego spożycia alkoholu mogą u niektórych osób, również relatywnie młodych, występować podwyższone wartości ciśnienia krwi. Krótko mówiąc w pewnej części populacji w stosunkowo młodym wieku może pojawić się typowe nadciśnienie samoistne. W przypadkach tych można się zastanawiać nad dodatkową specjalistyczną diagnostyką nefrologiczną lub endokrynologiczną.
Gość
Czy mając nadciśnienie muszę zrezygnować z picia kawy i wszystkich napojów, które zawierają kofeinę?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Picie kawy i napojów zawierających kofeinę, w tym napojów energetyzujących, jest w przypadku nadciśnienia przeciwwskazane. Oczywiście należy pamiętać iż dotyczy to z reguły dużych czy bardzo dużych ilości kawy lub napojów określonego typu. W związku z tym wypicie niewielkiej ilości kawy od czau do czasu jest w zasadzie dopuszczalne, ale należy brać w tym przypadku pod uwagę osobniczą reakcję na kofeinę. Podsumowując kawa i napoje tego typu powinny być z założenia przeciwwskazane w przypadku nadciśnienia tętniczego.
Gość
Czy jeśli moi rodzice mają nadciśnienie, to ja też mogę zachorować?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Bardzo często przy uwzględnieniu tzw. dodatniego wywiadu rodzinnego można założyć iż w rodzinie może występować skłonność do określonych chorób, w tym np. chorób kardiologicznych, a co za tym idzie nadciśnienia tętniczego. Występowanie w rodzinie (matka, ojciec) nadciśnienia, zwłaszcza w połączeniu z ostrymi epizodami sercowo-naczyniowymi w postaci zawału serca lub udaru mózgu, powinno skłaniać do daleko posuniętej profilaktyki i prewencji w tym zakresie, czyli regularnych pomiarów ciśnienia.
Gość
Jestem w piątym miesiącu ciąży. Lekarz, u którego byłam stwierdził, że mam za wysokie ciśnienie. Nie przepisał mi leków, kazał mi tylko odpoczywać i unikać stresu. Czy to dobrze? Może jednak powinna dostać jakieś leki?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Nadciśnienie tętnicze w ciąży nie jest wyjątkową sytuacją, z reguły po rozpoznaniu wymaga ono monitorowania w postaci regularnych pomiarów. Trzeba mieć świadomość, że wysokie wartości ciśnienia tętniczego mogą powodować zagrożenie zdrowia zarówno dla matki, jak i dla płodu. Typowe postępowanie obejmuje ograniczenie wysiłku fizycznego, odpoczywanie. W przypadku kobiet ze znacznymi wartościami ciśnienia może być wskazane włączenie leków lub nawet hospitalizacja.
Gość
Czy bardzo niskie ciśnienie krwi też wymaga leczenia? Czy taki stan jest bezpieczny? Czy można jej podnieść w jakiś naturalny sposób? Nie chcę ciągle barć leków.
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
U pewnej grupy osób faktycznie mogą występować stosunkowo niskie wartości ciśnienia. O ile nie stoją za tym poważniejsze choroby wewnętrzne lub inne choroby przewlekłe, a także pourazowe utraty krwi z reguły nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Istnieje grupa osób, których wartości ciśnienia najczęściej nie będą przekraczać 100 mmhg dla ciśnienia skurczowego. Prostymi sposobami na podniesienie ciśnienia krwi są: regularne uprawianie sportu, nieco większa podaż płynów dobowych (ok. 2 i więcej litrów), sporadyczne spożywanie kawy.
Gość
Co to jest ciśnienie rozkurczowe?
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak
Zapis ciśnienia tętniczego zawsze wyrażany jest dwoma cyframi, czy liczbami. Pierwsza wartość to tzw. ciśnienie skurczowe, druga zaś to ciśnienie rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe jest efektem skurczu serca, kiedy krew jest wypychana do dużych naczyń tętniczych. Ciśnienie rozkurczowe to wartość ciśnienia krwi, która występuje podczas napełniania się serca krwią.