Gość
Co można jeść przy raku jelita grubego i cienkiego?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Jeśli doszło do choroby dieta nie ma znaczenia. Nasza dieta wpływa na rozwój choroby, ale jest to proces długotrwały i trwać może nawet 10 lat. Jeśli doszło już do zachorowania dietę należy ułożyć indywidualnie - najlepiej z lekarzem, który zna pacjenta. Bardzo ważne, aby uniknąć problemów typu biegunki.
Gość
W jakim wieku można dostać raka jelita grubego?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Najczęściej chorują ludzie po 50. roku życia, ale to zachorowanie może wystąpić dużo wcześniej, nawet około 20. roku życia, jeśli do czynienia mamy z nowotworami warunkowanymi genetycznie, a tak jest w przypadku 15 proc. chorych. O zachorowaniu w tak młodym wieku mówimy, kiedy u pacjenta występuje rodzinna polipowatość jelita grubego.
Gość
Jakie są czynniki ryzyka nowotworu jelita i jak można mu zapobiegać?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Czynniki ryzyka to: nieprawidłowa dieta z duża ilością czerwonego mięsa a małą ilością błonnika, otyłość, brak ruchu, uwarunkowania rodzinne (zespoły genetyczne istotnie podwyższają ryzyko zachorowania, ale nie mamy na to wpływu) oraz choroby zapalne jelita grubego. Aby wystrzec się raka jelita grubego należy dbać o siebie, prowadzić zdrowy tryb życia.
Gość
Czy można wyleczyć raka jelita grubego? Na czym polega operacja?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Rak jelita grubego wykryty w fazie bardzo wczesnego rozwoju może być wyleczony poprzez usunięcie ogniska. Można tego dokonać poprzez endoskopowe usunięcie polipa gruczołowego. Im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym szanse na przeżycie są większe. W I stadium zachorowania osiąga się wyleczalność rzędu 90 proc., w IV stadium przeżycia pięcioletnie nie przekraczają 5 proc. Kolonoskopia wykonywana co 5 lat może uratować życie, gdyż rozwój nowotworu jelita grubego trwa dekadami, a wykryty jeszcze w stadium polipa jest wyleczalny w 100 proc.
Gość
Jakie są rokowania przy IV stadium raka jelita grubego?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Rokowania w IV stadium choroby nie są optymistyczne. Przeżycia pięcioletnie wynoszą około 5 proc.
Gość
Czy palenie ma wpływ na rozój raka jelita?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Zdecydowanie tak, osoby palące mają większą szansę na rozwój nowotworu jelita grubego, a także innych nowotworów, np. płuc, układu moczowego czy krtani. Palenie jest jedną z głównych przyczyn wystąpienia chorób nowotworowych.
Gość
Co może oznaczać ból jelita cienkiego?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Jelito cienkie nie jest unerwione czuciowo, w związku z czym nie daje objawów bólowych, chyba, że zdarza się niedrożność, wtedy występują wymioty i ostry ból, ale jest to sytuacja wymagająca natychmiastowej interwencji lekarskiej. W innym przypadku jelito cienkie nie może boleć.
Gość
Jakie są objawy nowotworu jelita cienkiego?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Nowotwory jelita cienkiego w początkowej fazie nie dają żadnych objawów klinicznych i pierwszym objawem jest niedrożność przewodu pokarmowego manifestująca się silnymi bólami i wymiotami. W przypadku bardzo rzadkich nowotworów neuroendokrynnych objawy są bardzo niecharakterystyczne i sugerują różne schorzenia internistyczne.
Gość
Czy rak jelita wyjdzie na USG? Jak go wykryć?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Rak jelita grubego w ultrasonografii ujawnia się dopiero wtedy, kiedy jest bardzo zaawansowany. W związku z czym ultrasonografia nie jest dobrą metodą diagnostyczną dla wykrywania tego nowotworu. Zdecydowanie najlepszych dla wykrycia raka jelita grubego badaniem diagnostycznym jest kolonoskopia.
Gość
Jakie badania wykonywane są w poradni genetyki onkologicznej jeżeli mam obciążenia ze strony ojca jak i matki i zostałam zakwalifikowana do badań pod kontem obciążenia rakiem jelita grubego?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Najważniejszym jest zebranie wywiadu rodzinnego. Jeśli mama i ojciec chorowali to to nie podwyższa jeszcze ryzyka, gdyż materiał genetyczny nie kumuluje się, natomiast jeśli w rodzinie (w linii genetycznej) były co najmniej trzy zachorowania na nowotwory złośliwe, co najmniej dwa dotyczyły krewnych pierwszego stopnia i co najmniej jedno wystąpiło poniżej 50. roku życia ,to mówimy o tzw. rodzinnej agregacji nowotworów i dopiero wtedy należy wykonać badania genetyczne, badania krwi w kierunku pewnych znanych mutacji genowych, które odpowiadają za rozwój raka jelita grubego. W przypadku stwierdzenia rodzinnej agregacji nowotworów należy zgłosić się do poradni badań genetycznych, która zleci następne badania.
Gość
Dzień Dobry Moja mama ma raka odbytnicy, obecnie poddawana jest chemio i radio terapii po której poddana ma być operacji usunięcia i wyłonienia stomii w CO w Bydgoszczy. Moje pytanie dot. tego jakie warunki należy spełnić aby możliwe byłoby poddanie jej innowacyjnej metodzie ( jestem świadoma tego że operacja nie jest dla wszystkich ), która uchroni ją od stomii. Magda
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Centrum w Bydgoszczy jest bardzo dobrym ośrodkiem medycznym, który doskonale potrafi leczyć nowotwory odbytnicy, natomiast jeśli chodzi o zachowanie zwieraczy to jest to możliwe jeśli naciek nie wchodzi na nie. Innowacyjna metoda, o której mówiłem, możliwa jest tylko wtedy, kiedy nowotwór jest bardzo nisko, ale co najmniej centymetr nad kanałem odbytu. Nacieczenie zwieraczy odbytu uniemożliwia operację z ich zachowaniem. Zawsze wtedy należy wykonać zabieg z kolostomią na stałe.
Gość
Często mnie kuje w dolnej lewej części brzuch a też miewam często zaparcia czy to może być jelito grube
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Mogą być to objawy dotyczące jelita grubego, jeśli jednak nie miała Pani kolonoskopii zalecam jej wykonanie. Najczęściej objawy, jakie Pani zgłasza diagnozowane są jako kolopatia spatyczna, czyli zmiany czynnościowe w obrębie jelita grubego, a nie nowotworowe. Tym niemniej w celu pełnej diagnozy należy wykonać badanie kolonoskopii.
Gość
czy do kolonoskopii trzeba się jakoś specjalnie przygotować? Wiem, ze na dzień przed badaniem trzeba pić tylko płyn przeczyszczający. Ale słyszałam też, że niektórzy zaczynają już przygotowania tydzień wcześniej. Czy tak jest faktycznie? Jeśli tak to od czego to zależy?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Do kolonoskopii jelito grube powinno być całkowicie opróżnione z treści kałowej. Służy temu picie specjalnego płynu na dobę wcześniej, który oczyszcza jelito. Stosowanie diety ubogoresztowej na kilka dni wcześniej (niekoniecznie na tydzień przed) sprawia, że jelito jest jeszcze lepiej oczyszczone, co znacznie ułatwia diagnostykę kolonoskopową i sprzyja dokładniejszemu wykonaniu badania.
Gość
Jak wygląda badanie i diagnostyka jelita cienkiego?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Diagnostyka nowotworów jelita cienkiego jest bardzo trudna ponieważ nie można tam wprowadzić endskopu. W związku z tym w przypadku podejrzenia zmian w obrębie jelita cienkiego ważne znaczenie diagnostyczne ma tomografia komputerowa. W niektórych stanach chorobowych jelita cienkiego stosuje się badanie kapsułą dojelitową - polega ono na połknięciu kapsuły zawierającej mikroskopijne kamery, które przechodzą przez przełyk pokarmowy i jelito cienkie wykonując fotografie przewodu pokarmowego, które potem można odtworzyć i zlokalizować zmianę. Niestety metoda ta jest bardzo droga i w Polsce nierefundowana przez NFZ. W związku z czym w naszych warunkach pozostaje badanie tomograficzne.
Gość
Jakie są rokowania przy raku jelita grubego z przerzutami/naciekami do węzłów chłonnych, kości lub wątroby?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Przerzuty do kości i wątroby jest to IV stadium zaawansowania choroby raka jelita grubego, w tym przypadku rokowanie jest bardzo złe. Praktycznie choroba na tym etapie rozwoju jest niewyleczalna. W każdym przypadku można jednak zastosować leczenie poprawiające komfort przeżycia chorego.
Gość
Jak długo rozwija się rak jelita grubego? Jak powstaje?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Rak jelita rozwija się przez dekady, zmiany na podłożu komórkowym wyprzedzają o kilka lat powstanie polipa gruczołowego, który rosnąć po 5-10 latach może zmienić się w raka. W związku z tym jeśli raz na 5 lat wykonana będzie kolonoskopia można ustrzec się przed rozwojem raka jelita grubego.
Gość
Czy ciemne zabarwienie stolca tez można oznaczać raka jelita?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Kolor stolca nie jest charakterystyczny dla raka jelita grubego. Nie ma znaczenia czy ciemny czy jasny stolec, natomiast ma znaczenie czy pojawia się krew w stolcu i czy występuje spadek hemoglobiny, zwłaszcza u osób po 50. roku życia.
Gość
od paru lat mam problemy z układem pokarmowy. Od stresu nabawiłem się zespołu jelita drażliwego. Czy też powinienem się zbadać?
Prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog, chirurg
Zespół jelita drażliwego nie wyklucza możliwości powstania innego schorzenia, w związku z tym, także w diagnozie zespołu jelita drażliwego podstawowym badaniem jest kolonoskopia, w celu wykluczenia innych przypadłości.